Trwa ładowanie...

Porty Lotnicze wypowiedziały układ zbiorowy pracy

Dyrektor Portów Lotniczych Michał Kaczmarzyk wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy, gdyż był on obciążeniem dla firmy - powiedział PAP rzecznik firmy
Przemysław Przybylski. Układ zapewniał np. odprawy w wysokości do 36 pensji.

Porty Lotnicze wypowiedziały układ zbiorowy pracyŹródło: PAP/Tomasz Gzell
drdzgw2
drdzgw2

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza m.in. warszawskim Lotniskiem Chopina.

"W poniedziałek dyrektor PPL wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy. Ta decyzja jest efektem odrzucenia przez związki zawodowe wcześniejszych propozycji, które zostały złożone 3 i 7 marca br." - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że propozycje dotyczyły zawieszenia części zapisów ZUZP i uruchomienia programu dobrowolnych odejść. Chodziło o zawieszenie m.in. wysokich odpraw zagwarantowanych w ZUZP w przypadku zwolnień grupowych. Układ zapewniał pracownikom, w ramach takich zwolnień, odprawę w wysokości do 36 pensji dla osób o stażu powyżej 10 lat.

"Związki zawodowe odrzuciły propozycję. Dlatego dyrektor podjął decyzję o wypowiedzeniu ZUZP. Układ ten przestanie obowiązywać za trzy miesiące, czyli od 10 czerwca" - powiedział.

drdzgw2

Dodał, że dyrektor PPL zadeklarował chęć podjęcia ze związkami dialogu, by wypracować nowe regulacje.

Jak powiedział Przybylski w przedsiębiorstwie pracuje 2,2 tys. osób.

Według informacji zbliżonych do źródeł w PPL strata firmy za ubiegły rok może wynieść ok. 200 mln zł.

Minister infrastruktury i rozwoju na początku lutego br. powołała Michała Kaczmarzyka na dyrektora PPL.

Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Zarządza dwoma portami lotniczymi - w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk: w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Ponadto PPL ma udziały w spółkach handlingowych oraz firmach świadczących usługi pozalotnicze, m.in. w spółce zarządzającej hotelem Courtyard by Marriott.

drdzgw2

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W 2013 r. na lotnisku odprawiono ponad 10,6 mln pasażerów. Działa na nim 27 regularnych przewoźników (w tym dwóch niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2013/14 obsługują połączenia do 75 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.

(AS)

drdzgw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drdzgw2