Posłowie poparli projekt pakietu antykryzysowego
Posłowie w pierwszym czytaniu poparli wprojekty dwóch ustaw przedstawionych przez rząd w ramach pakietu antykryzysowego. Związkowcy i pracodawcy zapowiadają poprawki; minister pracy zadeklarowała, że rząd uwzględni uwagi zgłaszane w trakcie prac w komisjach sejmowych.
19.06.2009 | aktual.: 19.06.2009 18:42
Posłowie w pierwszym czytaniu poparli projekty dwóch ustaw przedstawionych przez rząd w ramach pakietu antykryzysowego. Związkowcy i pracodawcy zapowiadają poprawki; minister pracy zadeklarowała, że rząd uwzględni uwagi zgłaszane w trakcie prac w komisjach sejmowych.
Projekty skierowano do prac w komisjach finansów oraz polityki społecznej i rodziny. Zebrały się one jeszcze w piątek i przekazały projekty do podkomisji nadzwyczajnej. Zbierze się ona w najbliższy wtorek - tam mają być zgłaszane poprawki dotyczące m.in. zwolnienia z opodatkowania bonów towarowych czy skrócenia czasu zawierania umów na czas określony.
Projekty dwóch ustaw realizują większość z 13 punktów pakietu antykryzysowego, podpisanego w marcu w Komisji Trójstronnej. Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców przewiduje zmiany w prawie pracy. Nowelizacja ustawy o PIT zwalnia z podatku świadczenia dla pracowników wypłacane ze środków związków zawodowych oraz funduszu świadczeń socjalnych.
W ocenie posła PiS Stanisława Szweda, pakiet jest niespójny, ponieważ brakuje w nim wielu rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które dotyczą pomocy dla osób najuboższych. Szwed skrytykował też zapisy pozwalające korzystać z 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy wszystkim firmom, a nie tylko tym, które znalazły się w trudnościach finansowych.
Według polityków SdPL, dobrym rozwiązaniem proponowanego dokumentu jest uelastycznienie czasu pracy oraz utworzenie funduszu szkoleniowego w celu podnoszenia kwalifikacji pracowników.
_ Z kolei minusem pakietu jest to, że przyjęto go w okrojonym kształcie _ - mówiła podczas konferencji prasowej w Sejmie Zdzisława Janecka.
W jej ocenie, brakuje w nim zapisu m.in. o pomocy najbiedniejszym, bo są pracownicy, którzy już stracili miejsca pracy. Zwróciła uwagę na restrykcyjne warunki stawiane firmom, które chcą uzyskać pomoc finansową państwa. Nie mogą one mieć m.in. zaległości w płaceniu podatków i składek na ZUS, a ich obroty muszą spaść co najmniej o 30 proc. Posłowie koalicji podkreślali, że pakiet jest "krokiem w dobrym kierunku", ponieważ - jak wskazywał poseł PO Sławomir Piechota - pozwala on poprawić bezpieczeństwo finansowe pracowników, a jednocześnie zapewni funkcjonowanie najważniejszych służb publicznych państwa.
_ Najważniejsze jest to, że przedsiębiorcom zostały przedstawione alternatywne rozwiązania prawne, pozwalające radzić sobie w kryzysie _- mówił Andrzej Pałys (PSL).
Dodał, że rolę taką będą pełnić, zawarte w ustawach pakietowych, przepisy o "elastycznym czasie pracy, pomocy finansowej przedsiębiorcom znajdujących się w przejściowych trudnościach, dopłaty do szkoleń pracowników".
Minister Jolanta Fedak podkreśliła, że projekty realizują aż 10 z 13 punktów pakietu antykryzysowego przyjętych przez Komisję Trójstronną. Zarówno ona, jak i wiceminister finansów Maciej Grabowski określili projekty, jako "dobre i szeroko konsultowane z partnerami społecznymi".
Pracodawcy i związki zawodowe mówili PAP, że w trakcie prac parlamentarnych nad projektami ustaw pakietowych będą wnosić liczne poprawki. Mają one dotyczyć m.in. obniżenia pułapu spadku obrotów, uprawniającego firmy do uzyskania pomocy finansowej państwa, czy zwolnienia z podatku bonów pracowniczych.