Trwa ładowanie...
d2crxyw
d2crxyw

Posłowie za wydzieleniem w budżecie pieniędzy m.in. na obraz Leonarda da Vinci (krótka)

Sejm znowelizował w czwartek wieczorem tegoroczny budżet, tworząc rezerwę, z której można będzie sfinansować m.in. zakup kolekcji książąt Czartoryskich, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2crxyw

Za nowelizacją tegorocznej ustawy budżetowej było 228 posłów, 175 przeciw, 31 wstrzymało się od głosu.

Nowela zakłada utworzenie rezerwy na "sfinansowanie zakupu dóbr kultury, w tym zabytków, oraz praw do dóbr kultury, o szczególnym znaczeniu dla Państwa Polskiego i dziedzictwa kulturowego".

Dwa pozostałe cele to "przekazanie dla Agencji Rezerw Materiałowych dotacji celowej na realizację zadań związanych z rezerwami strategicznymi" oraz utworzenie rezerwy celowej dla Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw (ok. 300 mln zł).

d2crxyw

Sprawozdawca Andrzej Kosztowniak (PiS) przyznawał podczas czwartkowej debaty, że rezerwa na zakup dóbr kultury mogłaby być przeznaczona na zakup kolekcji Czartoryskich, m.in. obrazu "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci. Zwracał uwagę, że jest szansa, by kolekcja, która była tworzona przez 200 lat stała się własnością państwa polskiego. "To bardzo ważny zakup" - mówił. "Wydaje się, że dziś trzeba dać ministrowi komfort negocjacji, by doszło do jej sfinalizowania" - dodał.

d2crxyw

Podziel się opinią

Share
d2crxyw
d2crxyw