Trwa ładowanie...
d4eu471

Postrzelony Polak to brytyjski "kolaborant"

Polski dostawca pizzy, który został ciężko ranny podczas sobotniego zamachu RIRA na brytyjskich żołnierzy, był "kolaborantem".

d4eu471
d4eu471

Stwierdził tak przedstawiciel terrorystycznej organizacji w rozmowie z irlandzką gazetą.

Do redakcji gazety "Sunday Tribune" w Dublinie zadzwonił rzecznik Prawdziwej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (ang. RIRA) oświadczył, że ranni w zamachu dostawcy pizzy - 19-latek i 32-letni Polak - to "kolaboranci" brytyjskich okupantów.

Dlatego też, tłumaczył rzecznik, atak na nich był uzasadniony. Informację dziennikarze "Sunday Tribune" uznali za wiarygodną, ponieważ mężczyzna podał uzgodnione wcześniej z nimi hasło.

Stan Polaka stabilny

Polak został ranny w sobotniej strzelaninie, w której zginęło dwóch żołnierzy-saperów Cengiz Azimkar i Mark Quinsey. Mężczyzna trafił do szpitala w stanie ciężkim z kilkoma ranami postrzałowymi, ale, jak poinformował polski konsul generalny w Edynburgu, po dwóch dniach od ataku stan mężczyzny jest już stabilny.

d4eu471

Sterroryzować Ulster

Prawdziwa IRA (ang. Real IRA) wyłoniła się w 1987 roku z Irlandzkiej Armii Republikańskiej, nie akceptując toczącego się wówczas procesu pokojowego. Według służb bezpieczeństwa, oświadczenie organizacji ma sterroryzować mieszkańców Ulsteru, żeby trzymali się z dala od żołnierzy brytyjskich i bali się utrzymywać z nimi jakikolwiek kontakt.

Pokój nie będzie zawieszony

Sobotni atak był pierwszym tego typu aktem agresji od siedmiu lat, gdy zabity został protestancki robotnik i pierwszym od dwunastu lat, gdy zginęli brytyjscy żołnierze.

Jednak zdaniem brytyjskiego premiera Gordona Browna, układ pokojowy z 1998 r., który zakończył trwający od 30 lat zbrojny konflikt między katolicką Irlandzką Armią Republikańską (IRA) i ugrupowaniami protestanckich lojalistów, nie jest zagrożony.

d4eu471

- _ "To, co zobaczyłem dziś rano, to jedność ludzi w Irlandii Północnej oraz jedność partii politycznych w tym, by stać w zjednoczeniu za pokojowym i politycznym procesem, który budowali przez wiele, wiele lat" _ - powiedział Brown dziennikarzom podczas wizyty w Belfaście.

- "_ Chcę przekazać światu przesłanie, co tym samym czynię, że proces polityczny nie będzie i nigdy nie może zostać zakłócony. Proces polityczny nie podlega obecnie zakłóceniom" _ - dodał brytyjski premier.

W ciągu 30-letniego konfliktu w walkach zginęło ponad 3 tys. osób.

d4eu471
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eu471