Poświąteczny optymizm
Świąteczna przerwa sprawiła, że graczy z GPW ominęło schłodzenie nastrojów na Wall Street i w czwartek przystępowali do sesji z oczekiwaniami, że spadkowy ruch korekcyjny za oceanem się wyczerpał. Start notowań na parkietach europejskich zarysował szansę na realizację takiego scenariusza. W rezultacie po lekko plusowym otwarciu FW20H13, wraz z początkiem sesji na kasowym szybko i zdecydowanie wybiły się w górę, zyskując chwilami blisko 1 proc. do odniesienia.
Na płytkim rynku strona popytowa miała nieco ułatwione zadanie, tym bardziej, że sprzedający mobilizowali się dopiero w rejonie szczytów obecnego trendu (2 639 pkt). Po porannym ruchu emocje skończyły się – kurs kontraktów w oczekiwaniu na otwarcie za oceanem znalazł się w trendzie bocznym. Niewiele zmieniły dane z USA, czyli nieco lepszy od prognoz cotygodniowy odczyt liczby nowych bezrobotnych oraz gorsze indeks zaufania konsumentów wg Conference Board i sprzedaż nowych domów. Na koniec sesji kupujący zdobyli się jeszcze na poprawienie rekordów (2 642 pkt), ale pogorszenie nastrojów w Nowym Jorku doprowadziło do niższego zamknięcia, tj. 2 626 pkt. Obrót wyniósł 18,1 tys., LOP 84,1 tys.
Pomimo pojawienia się w przedświąteczny piątek dywergencji na szybkich oscylatorach, która sugerowała większe prawdopodobieństwo korekty spadkowej, strona popytowa w czwartek zmobilizowała się i przypuściła atak na dotychczasowe rekordy. Ustanowiony został nawet nowy szczyt w ujęciu intraday, na poziomie 2 642 pkt. Bazą do ruchu była chęć obrony luki hossy (2 595 – 2 604 pkt) naruszonej w ubiegłym tygodniu przez stronę podażową. Kupującym udało się zrealizować swoje założenia, co oznacza, że wspomniana strefa jest aktualnie najbliższym wsparciem. Jego obrona będzie podstawowym zadaniem dla popytu w piątek, a jeśli to się uda nie jest wykluczone ustanowienie nowych szczytów. Przedświąteczne schłodzenie ADX również daje jeszcze przestrzeń do wzrostów, chociaż poziomy powyżej 40 pkt (aktualnie 43 pkt) tego wskaźnika są już bardzo wysokie dla bieżącej serii kontraktów.
Biuro Maklerskie Banku BPH
_ Biuro Maklerskie Banku BPH jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Banku BPH SA Organem sprawującym nadzór nad działalnością BM Banku BPH jest Komisja Nadzoru Finansowego. Informacje zawarte w niniejszym raporcie nie stanowią rekomendacji w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. BM Banku BPH nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez BM Banku BPH za wiarygodne. BM Banku BPH nie gwarantuje jednak ich kompletności i dokładności. Niniejsze opracowanie stanowi projekcję zachowania
instrumentów finansowych w okresie obowiązywania raportu. Raport nie stanowi jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia, czy projekcja cenowa jest właściwa dla konkretnego inwestora. Korzystając z opracowania nie należy rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych niż przedstawione czynników ryzyka. Inwestycja w kontrakty terminowe wiąże się z koniecznością wniesienia depozytów zabezpieczających stanowiących jedynie ułamkową część wielkości całego zobowiązania wynikającego ze standardu tego typu instrumentu finansowego (tzw. dźwignia finansowa)
. Powoduje to zwielokrotnienie ryzyka inwestycyjnego w przypadku gwałtownych i znaczących zmian kursu instrumentu pochodnego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że rynek terminowy charakteryzuje się w horyzoncie krótkoterminowym większą zmiennością niż rynek kasowy, co dodatkowo zwiększa ryzyko inwestycyjne. _