Trwa ładowanie...

Poważna luka w przepisach o 500+. Dziecko traci alimenty, traci też świadczenie wychowawcze

Autorzy ustawy o programie 500+ nie przewidzieli, że dziecko może stracić prawo do alimentów z innego powodu niż śmierć rodzica. Efekt? W niektórych przypadkach dzieci tracą i alimenty, i 500+.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Poważna luka w przepisach o 500+. Dziecko traci alimenty, traci też świadczenie wychowawczeŹródło: Agencja Gazeta
dr67lqj
dr67lqj

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", w ustawie o 500+ zapisano, że o utracie alimentów można mówić tylko wtedy, gdy umrze rodzic zobowiązany do płacenia.

Tymczasem można utracić alimenty z innych powodów. Jednym z nich jest przekroczenie kryterium dochodowego, które w przypadku wypłat z Funduszu Alimentacyjnego wynosi 725 zł.

Gdy po podwyżce jednego z rodziców dochody na głowę w rodzinie wzrosną minimalnie, np. do 730 zł, dziecko utraci alimenty wypłacane z Funduszu Alimentacyjnego.

dr67lqj

Choć to wciąż mniej niż 800 zł, czyli kryterium dochodowe 500+ do wypłat świadczenia wychowawczego na pierwsze lub jedyne dziecko, pieniędzy z 500+ i tak nie będzie.

Wszystko dlatego, że utrata alimentów nie jest spowodowana śmiercią drugiego rodzica, a tylko taką sytuację przewiduje ustawa. W tej sytuacji gminy muszą odrzucać wnioski o świadczenie na pierwsze lub jedynie dziecko.

Jak pisze "Wyborcza", urzędnicy resortu Elżbiety Rafalskiej mówią nieoficjalnie, że problem znają i będą nad nim pracować, ale nie chcą mówić o szczegółach.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dr67lqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr67lqj