Trwa ładowanie...

Powiększa się lista zawodów

Do zakładów opieki długoterminowej zostanie wprowadzony nowy zawód - opiekun medyczny, uprawniony do wykonywania czynności z zakresu podstawowej pielęgnacji

Powiększa się lista zawodówŹródło: Jupiterimages
d45gjs6
d45gjs6

Do zakładów opieki długoterminowej zostanie wprowadzony nowy zawód - opiekun medyczny, uprawniony do wykonywania czynności z zakresu podstawowej pielęgnacji - zakłada projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej został w piątek przekazany do konsultacji społecznych. Rozporządzenie przewiduje, że opiekuni medyczni będą wykonywali czynności z zakresu podstawowej pielęgnacji chorych i osób niesamodzielnych na zlecenie pielęgniarki. Zawód opiekuna medycznego został wpisany do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2007 r. Na koniec 2008 r. kwalifikacje w tym zawodzie uzyskało 130 osób. W 2009 r. liczba osób legitymujących się tytułem opiekuna medycznego wzrosła do 1600. By otrzymać uprawnienia opiekuna medycznego trzeba skończyć dwusemestralny kurs w szkole policealnej. Absolwenci mogą pracować m.in. w szpitalach, hospicjach, domach pomocy społecznej. MZ podkreśla, że uzasadnieniem dla takiego rozwiązania jest zgłaszany przez placówki opiekuńcze niedobór pielęgniarek. Wprowadzenie opiekuna medycznego - zdaniem resortu zdrowia - pozwoli na zwiększenie efektywności i jakości
usług adresowanych do osób niesamodzielnych. Projekt wprowadza też zmianę, dzięki której karty oceny osób kierowanych do zakładów opiekuńczych będą mogły podpisywać pielęgniarki. Ponadto uszczegółowiono przepis mówiący, że świadczenia gwarantowane w warunkach stacjonarnych są udzielane choremu wymagającemu całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a nie wymagającemu już dalszej hospitalizacji w oddziale szpitalnym. Wymóg legitymowania się pielęgniarek rocznym stażem w lecznictwie stacjonarnym zastąpiono wymogiem posiadania rocznego doświadczenia zawodowego.

Rozporządzenie znosi obowiązek zatrudnienia terapeuty zajęciowego w zakładach opiekuńczych dla pacjentów chorych na AIDS lub zarażonych HIV, wprowadzając jednocześnie w to miejsce wymóg zatrudnienia specjalisty terapii uzależnień na cały etat dla 35 pacjentów uczestniczących w terapii w ciągu tygodnia.

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6