Powrót do prywatyzacji ZAT i ZAK w II półroczu 2010 - Wewiór

13.05. Warszawa (PAP) - Nafta Polska, która prowadzi prywatyzację Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie, nie przyjęła ofert zakupu spółek od niemieckiej grupy PCC. Powrót do...

13.05.2010 | aktual.: 13.05.2010 17:38

13.05. Warszawa (PAP) - Nafta Polska, która prowadzi prywatyzację Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie, nie przyjęła ofert zakupu spółek od niemieckiej grupy PCC. Powrót do prywatyzacji tych chemicznych firm możliwy w drugim półroczu 2010 - poinformował PAP Maciej Wewiór, rzecznik MSP.

"Postanowiliśmy nie przyjmować ofert PCC ze względu na niesatysfakcjonujące ceny, struktury transakcji i niezadowalające plany rozwoju ZAT i ZAK" - powiedział PAP Wewiór.

"Teraz skoncentrujemy się na prywatyzacji Polic i Puław. W piątek ukaże się zaproszenie dla inwestorów z terminem składania ofert do 28 czerwca" - dodał.

Resort nie odstępuje jednak od planów prywatyzacji ZAT, ZAk i Ciechu.

"W drugim półroczu 2010 wrócimy do prywatyzacji Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Tarnów. Ciech wymaga jeszcze restrukturyzacji, ale także chcemy szukać inwestora dla tej spółki" - powiedział Wewiór.

Prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej obejmuje sprzedaż akcji Ciechu oraz Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W przypadku dwóch ostatnich firm do 12 kwietnia wyłączność na negocjacje miała niemiecka grupa PCC. Od tej pory Nafta Polska, która prowadzi tę prywatyzację w imieniu skarbu Państwa, analizuje otrzymane od PCC oferty.

Rozmowy z chętnymi na kupno 36,68 proc. akcji Ciechu należącymi do Skarbu Państwa zostały zawieszone na kilka miesięcy, do czasu sfinalizowania umowy Ciechu z bankami. W zeszłym tygodniu Ciech podpisał ostatecznie z konsorcjum siedmiu banków porozumienie w sprawie konsolidacji i refinansowania zadłużenia w wysokości 1,3 mld zł, co umożliwiło wznowienie rozmów z potencjalnymi chętnymi na Ciech.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners; prywatny fundusz National Qatar Industries Company, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral.

Ewa Pogodzińska (PAP)

epo/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)