Trwa ładowanie...
d4n1fww

Powstanie centrum badawczo-rozwojowe firmy Synthos

Firma chemiczna Synthos SA zbuduje kosztem 106 mln zł centrum badawczo-rozwojowe w Oświęcimiu (woj. małopolskie). W poniedziałek podpisana została umowa na dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków unijnych, które wyniesie ponad 43 mln zł.

Share
d4n1fww

Zgodnie z podpisaną umową, notowany na giełdzie Synthos, który jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, we wrześniu przyszłego roku uruchomi nowe centrum badawczo-rozwojowe zajmujące się opracowaniem i wdrożeniem do produkcji nowych, innowacyjnych produktów, w tym przede wszystkim nowych rodzajów kauczuków syntetycznych, wykorzystywanych w m.in. przemyśle oponiarskim. W ramach inwestycji powstanie 21 nowych miejsc pracy.

- To jest projekt z rodzaju tych, jakie chcemy współfinansować ze środków unijnych w przyszłości. Nowy unijny budżet w naszym kraju to będzie budżet przedsiębiorczości i innowacyjności - zaznaczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik, która nadzoruje Program Innowacyjna Gospodarka w Ministerstwie Gospodarki oceniła, że przedsięwzięcie firmy Synthos to przykład "innowacyjnych, najciekawszych i bardzo chcianych inwestycji".

Jak poinformował wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Synthos SA Krzysztof Kwapisz, budowa centrum badawczo-rozwojowego to pierwszy z trzech nowych projektów inwestycyjnych, które spółka zamierza zrealizować w ciągu najbliższych lat z wykorzystaniem środków unijnych. Ich łączna wartość wyniesie blisko 1 mld zł.

d4n1fww

Na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się budowa instalacji do produkcji kauczuków styrenowo-butadienowych, której uruchomienie planowane jest na połowę 2015 roku. Kauczuki produkowane na podstawie licencji pozyskanej od firmy Goodyear stosowane będą w produkcji nowoczesnych opon samochodowych. Szacowany koszt tej inwestycji to blisko 500 mln zł, z czego 147 mln zł stanowić ma dotacja z PO Innowacyjna Gospodarka. Inwestycja stworzy około 200 nowych miejsc pracy.

Spółka zamierza się też włączyć w plany budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Oświęcimiu, którego budowa ma się rozpocząć w pod koniec przyszłego roku. Obiekt o wydajności 150 tys. ton odpadów rocznie ma kosztować blisko 400 mln zł. Przedsięwzięcie również ubiega się o dofinansowanie ze środków europejskich.

Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, przemysł chemiczny jest jedną z najważniejszych gałęzi małopolskiej gospodarki. Chemia jest jedną z czterech, obok life science, energii zrównoważonej oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych, kluczowych technologii dla rozwoju Małopolski, zapisanych w powstającej Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego na lata 2013- 2020.

d4n1fww

Podziel się opinią

Share
d4n1fww
d4n1fww