Trwa ładowanie...
d22omi6

Synthos

Najnowsze informacje
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Synthos

Polskie przedsiębiorstwo produkujące surowce chemiczne, jedna z największych polskich spółek działających w tej branży o znaczeniu europejskim.

Historia

Powstanie spółki znanej dzisiaj jako Synthos związane jest z założoną w 1945 roku Fabryką Paliw Syntetycznych w Dworach, która zaczynała od produkcji chlorobenzenu i trójchloroetylenu. W latach 1951–1960 przedsiębiorstwo działało jako Zakłady Chemiczne "Oświęcim", w tym okresie poszerzono działalność o produkty takie jak PCW, karbid, acetylen, metanol, styren, a także polistyren.

W kolejnych latach stopniowo zmieniano i dostosowywano produkcję do potrzeb rynkowych, rozpoczęto między innymi wytwarzanie kauczuku syntetycznego oraz lateksu. W latach 70. zmodernizowano liczne instalacje jak choćby te odpowiedzialne za produkcję styrenu i polistyrenu.
Pod koniec lat 80. spółka skupiła się na przedsięwzięciach mających na celu ochronę środowiska. Wiązało się to z potrzebą wprowadzenia odpowiedniej gospodarki ściekami oraz systemu sterowania komputerowego.

W 1995 roku firma straciła status przedsiębiorstwa państwowego, a w 1997 roku zmieniła nazwę i stała się Firmą Chemiczną Dwory S.A. W 2004 roku spółka zaistniała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Pod nazwą Synthos znana jest od 2007 roku, w którym nastąpiło przejęcie czeskiej firmy Kaucuk.

W 2012 roku Synthos był po raz pierwszy notowany w indeksie WIG20. Istotnym rokiem był dla Synthosu 2016, ponieważ spółka przejęła wtedy zakłady produkcyjne we Francji i Holandii, co stało się możliwe po nabyciu spółki Ineos Styrenics.

Działalność

Działalność Grupy Kapitałowej Synthos S.A. ma duże znaczenie na rynku europejskim, ponieważ przedsiębiorstwo osiągnęło pierwsze miejsce w branży produkcyjnej kauczuków emulsyjnych; co więcej, jest jednym z największych światowych producentów EPS (polistyrenu do spieniania).

Centrala spółki Synthos mieści się w Oświęcimiu, natomiast pozostałe zakłady produkcyjne firmy znajdziemy w Nowej Sarzynie, Woli Krzysztoporowskiej, Sochaczewie, a także poza granicami Polski – w Czechach (Kralupy), Francji (Ribécourt, Wingles) i Holandii (Breda). Spółki zależne od Synthos S.A. to Synthos Dwory 7, Synthos Kralupy, Synthos PBR, Tamero Invest oraz Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków.

Nazwa spółki Synthos pochodzi z języka greckiego – stanowi połączenie słów synthesis (łączyć) oraz orthos (odpowiedni).

Kierownictwo

Przewodniczącym zarządu Synthos S.A. jest Zbigniew Warmuz, na które to stanowisko powołano go w styczniu 2017 roku. Funkcję wiceprezesa spółki pełni Tomasz Piec, a pozostali członkowie zarządu to Maurice Kramer, Zbigniew Lange i Jarosław Rogoża. Na czele rady nadzorczej Synthosa stoi Jarosław Grodzki.

Akcjonariat

Głównym akcjonariuszem spółki Synthos jest Michał Sołowow, który przez spółki zależne FTF Galleon oraz FTF Columbus kontroluje 62,46 proc akcji. Drugim większym akcjonariuszem jest spółka akcyjna Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK (5,05 proc).

Giełda

Notowania Synthos SA dostępne są od wejścia firmy na GPW w 2004 roku.

W czwartym kwartale 2017 roku wartość rynkowa firmy Synthos S.A. wyniosła 6,61 mld zł.

d22omi6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22omi6
d22omi6
d22omi6
d22omi6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj