Powstanie strategia dla Białego Śląska - ma ułatwić m.in. starania o środki z UE

18 samorządów z północnej części Górnego Śląska, określanej mianem Białego Śląska, będzie miało wspólną strategię rozwoju na lata 2015-22. Dokument, który będzie gotowy do połowy września ma ułatwić gminom staranie się o środki europejskie i budowę innowacyjnej gospodarki.

06.03.2016 13:20

Gminy północnej części woj. śląskiego, które przed kilkoma laty podpisały deklarację Biały Śląsk, chcą wspólnie - przy współpracy z ośrodkami naukowymi i firmami - budować nowoczesną gospodarkę, opartą na wiedzy. Liczą, że dzięki unijnym pieniądzom na innowacje uda im się dokonać cywilizacyjnego skoku.

Sygnatariuszami deklaracji Biały Śląsk są m.in.: Tarnowskie Góry, Radzionków, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Zbrosławice, Świerklaniec, Bytom, Koszęcin, Lubliniec, powiat lubliniecki oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowskich Górach. Gminy, które zawarły porozumienie zamieszkuje ponad 500 tys. osób. Działa tu ponad 40 tys. podmiotów gospodarczych.

Formuła partnerstwa, jaką jest deklaracja Biały Śląsk, będzie wysoko ocenianym kryterium przyznawania środków unijnych w konkursach - przekonują przedstawiciele lokalnych władz.

Burmistrz przewodzących porozumieniu Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech przypomniał, że już ponad rok temu zapadła decyzja o stworzeniu wspólnej strategii. Niedawno rozstrzygnięto konkurs na jej opracowanie. Zajmie się tym fundacja Kreatywny Śląsk. Brała ona wcześniej udział w opracowaniu kilkudziesięciu strategii rozwoju lokalnego, a także strategii regionalnych i makroregionalnych.

Dr Mariusz Raczek i dr Krzysztof Wrana z fundacji Kreatywny Śląsk zaznaczają, że punktem wyjścia do sformułowania strategii jest raczej odpowiedź na pytanie, co samorządy mogą wspólnie osiągnąć w ramach obszaru funkcjonalnego, niż pytanie o pojedyncze problemy, które występują w poszczególnych gminach.

Chodzi o to, by partnerzy współdziałający w ramach obszaru mogli wykorzystywać swoją różnorodność i dzięki temu realizować bardziej złożone i urozmaicone projekty. Mogą one dotyczyć np. zróżnicowanej oferty turystycznej, ale też oferty mieszkaniowej dla osób o różnych oczekiwaniach - precyzują.

"Współpraca w ramach obszaru pozwoli też na realizację większych projektów, w tym projektów sieciowych - jak np. rozwój infrastruktury sieciowej, integracja działalności różnych wyspecjalizowanych instytucji, integracja programowa w zakresie wydarzeń realizowanych w poszczególnych gminach; część z takich projektów realizowana w pojedynczych gminach nie miałaby uzasadnienia lub też możliwości ich realizacji byłyby bardzo ograniczone" - przekonują przedstawiciele fundacji.

Lokalne władze, które kilka lat temu przystąpiły do porozumienia mają nadzieję, że Biały Śląsk stanie się przestrzenią rozwoju nowej przedsiębiorczości. Działają tu już pierwsze innowacyjne firmy, renomowane placówki medyczne, a w sąsiedztwie działają ośrodki akademickie. Do wyzwań należy przebudowa struktury gospodarczej, podnoszenie konkurencyjności i poprawa atrakcyjności inwestycyjnej tego obszaru.

Wrana i Raczek podkreślają, że "Biały Śląsk to obszar o wyjątkowym dziedzictwie kulturowym i niezwykle cennych walorach przyrodniczych". Według nich, "nie ma powodu, dla którego miałby być obciążany stereotypem - nomen omen - +czarnego Śląska+; sukces Białego Śląska jako obszaru atrakcyjnego dla mieszkańców i turystów to także szansa dla całego województwa, które dąży do zerwania ze stereotypowym postrzeganiem w otoczeniu".

Zwracają uwagę, że porozumienie tworzą samorządy o zróżnicowanym potencjale dziedzictwa kulturowego, zasobów przyrodniczych, czy działających w nich instytucji. Mogą stworzyć wspólną ofertę terenów inwestycyjnych, czy ofertę mieszkaniową. Atutami tego obszaru są walory rekreacyjne i wyspecjalizowane placówki ochrony zdrowia.

Celem powstałej w maju 2013 roku deklaracji Biały Śląsk jest połącznie działań gmin na rzecz zapewnienia zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego całego obszaru oraz tworzenie korzystnych warunków do rozwoju przemysłu, handlu i usług opartych na innowacyjności i nowych technologiach. Ma się to dokonać dzięki lepszej współpracy samorządów z ośrodkami naukowymi i biznesem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)