Trwa ładowanie...
d1u3d7y
d1u3d7y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poznań/26 mln rządowego dofinansowania na przebudowę estakady katowickiej

Ponad 26 milionów złotych rządowego dofinansowania otrzyma Poznań na przebudowę estakady katowickiej - poinformował w poniedziałek w Poznaniu minister finansów Paweł Szałamacha. Estakada jest elementem jednej z najważniejszych arterii w mieście.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1u3d7y

Środki dla Poznania to największe dofinansowanie, jakie dostał pojedynczy samorząd z rezerwy drogowej w 2016 roku. Minister podkreślił, że rząd wspiera ważne inwestycje bez względu na kwestie polityczne. Poznaniem od 2014 roku rządzi Jacek Jaśkowiak, który wygrał wybory samorządowe jako kandydat PO.

Estakada znajduje się w ciągu drogi krajowej nr 11, wyprowadzającej ruch z Poznania w stronę węzła autostrady A2, a także w stronę Środy Wielkopolskiej i Kalisza. Pod koniec czerwca planowane jest zakończenie prac budowlanych na północnej nitce. Zakończenie całej inwestycji, szacowanej na przeszło 161,4 mln zł, planowane jest na początku 2018 roku.

Minister finansów podpisał w poniedziałek w Poznaniu decyzję, zgodnie z którą miasto otrzyma na przebudowę obiektów inżynierskich nad ul. Inflancką i ul. Chartowo 26 mln 319 tys. zł. Jest to 98 proc. wnioskowanej przez miasto kwoty.

d1u3d7y

"To dobry przykład współpracy rządu z samorządami terytorialnymi, ze wszystkimi miastami w kraju. Bez względu na to, jak układają się relacje polityczne, rząd robi swoje - uruchamia pieniądze tam, gdzie są potrzebne na inwestycje lokalne" - powiedział Szałamacha.

Środki trafią do miasta w dwóch transzach: w lipcu Poznań otrzyma ponad 10 mln zł, w sierpniu - ponad 15 mln.

"Takich decyzji (o dofinansowaniu inwestycji drogowych) będzie kilkadziesiąt, ale chciałbym podkreślić, że 26 mln zl dla Poznania, to największe pojedyncze dofinansowanie w kraju w tym roku. Jest to spowodowane wagą tej budowy dla miasta i dla Wielkopolski" - powiedział minister finansów.

Zastępca dyrektora wydziału transportu i zieleni poznańskiego magistratu Jan Gosiewski dodał, że miasto już w przeszłości otrzymywało rządowe pieniądze na realizację inwestycji drogowych, jednak nigdy wcześniej pozyskana kwota nie była tak duża.

d1u3d7y

"Dofinansowanie, które otrzyma miasto, w znacznym stopniu pomoże w realizacji tego zadania. Wcześniej dzięki takiemu dofinansowaniu realizowaliśmy m.in. przebudowę węzła Antoninek, czy budowę wiaduktu w ciągu ul. Czechosłowackiej" - podkreślił.

Dyrektor nie chciał zdradzić, czy dodatkowe środki pozyskane przez Poznań z budżetu centralnego pozwolą przeznaczyć miejskie pieniądze na inne inwestycje. Jak zapewnił prace przy budowie estakady przebiegają sprawnie i inwestycja powinna zakończyć się w terminie.

Krzysztof Kaczanowski ze spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformował w poniedziałek PAP, że z końcem czerwca tego roku planowane jest zakończenie robot budowlanych, niezbędnych do uzyskania pozwolenia na użytkowanie północnej nitki przebudowywanej estakady. Termin zakończenia całości robót budowlanych wyznaczono na listopad 2017 roku, zaś planowane zakończenie przedmiotu umowy nastąpić ma w lutym 2018 roku.

Rezerwa subwencji ogólnej, tzw. rezerwa drogowa, jest rezerwą budżetową, z której środki są przeznaczone m. in. na dofinansowanie inwestycji i remontów na drogach publicznych. Rokrocznie rząd przeznacza na ten cel ok. 300 mln zł. W tym roku wysokość rezerwy drogowej wyniosła blisko 313 mln zł.

d1u3d7y

Podziel się opinią

Share

d1u3d7y

d1u3d7y