Trwa ładowanie...

Praca polskiego artysty, która zdenerwowała wielki niemiecki koncern, teraz na sprzedaż

W 2002 r. Volkswagen, na krótko, skutecznie zablokował jego wystawę. Teraz dzieło Rafała Jakubowicza, które przypominało o współpracy niemieckiego przemysłu z nazistami, będzie do kupienia w Warszawie.

Praca polskiego artysty, która zdenerwowała wielki niemiecki koncern, teraz na sprzedażŹródło: Materiały prasowe
d30axsw
d30axsw

Ogrodzenie z drutem kolczastym, wzdłuż którego spaceruje strażnik. W tle monumentalna wieża-komin oraz na wieża z logo przedsiębiorstwa na tle drutu kolczastego. To nie opis sceny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, tylko nagranie artysty z 2002 r. pt. „Arbeitsdiziplin I”.

Ani jedna klatka w tym filmiku nie została zmanipulowania. Został on nakręcony pod fabryką Volswagene w Antoninku pod Poznaniem. Jak twierdzi galeria DESA Unicum w Warszawie, można ja interpretować jako odniesienie do mrocznej historii Volkswagena, który produkował także w gospodarce III Rzeszy czy też w kontekście niewolniczej pracy ludności z terenów okupowanych przez Niemcy, z której korzystały tamtejsze wielkie koncerny. Całość pracy Arbeitsdiziplin obejmuje zresztą lightbox, pocztówkę i właśnie film.

Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Celem pracy było wywołanie refleksji nad formami autorytatyzmu władzy oraz zadanie pytania, na ile na nasze postrzeganie rzeczywistości wpływają traumatyczne wydarzenia z europejskiej historii pierwszej połowy XX w.

d30axsw

Nie spotkało się to ze zrozumieniem ze strony Volkswagena. W 2002 r. jego protesty dyrekcji koncernu Volskwagen doprowadziły do zablokowania prezentacji dzieła w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

Obecnie pracę można obejrzeć w warszawskiej galerii DESA Unicum. A już 28 czerwca „Arbeitdiziplin” pójdzie pod młotek. Cena wywoławcza dzieła to 14 tys. zł. Organizatorzy aukcji spodziewają się jednak, że osiągnie ona 20-40 tys. zł. Ciekawe, czy wśród potencjalnych nabywców znjadzie się Volkswagen?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30axsw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30axsw