Trwa ładowanie...
d2xizlq

Praca polskiego artysty, która zdenerwowała wielki niemiecki koncern, teraz na sprzedaż

W 2002 r. Volkswagen, na krótko, skutecznie zablokował jego wystawę. Teraz dzieło Rafała Jakubowicza, które przypominało o współpracy niemieckiego przemysłu z nazistami, będzie do kupienia w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Praca polskiego artysty, która zdenerwowała wielki niemiecki koncern, teraz na sprzedaż
(Materiały prasowe)
d2xizlq

Ogrodzenie z drutem kolczastym, wzdłuż którego spaceruje strażnik. W tle monumentalna wieża-komin oraz na wieża z logo przedsiębiorstwa na tle drutu kolczastego. To nie opis sceny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego, tylko nagranie artysty z 2002 r. pt. „Arbeitsdiziplin I”.

Czytaj też: Sztuka dla początkujących

Ani jedna klatka w tym filmiku nie została zmanipulowania. Został on nakręcony pod fabryką Volswagene w Antoninku pod Poznaniem. Jak twierdzi galeria DESA Unicum w Warszawie, można ja interpretować jako odniesienie do mrocznej historii Volkswagena, który produkował także w gospodarce III Rzeszy czy też w kontekście niewolniczej pracy ludności z terenów okupowanych przez Niemcy, z której korzystały tamtejsze wielkie koncerny. Całość pracy Arbeitsdiziplin obejmuje zresztą lightbox, pocztówkę i właśnie film.

d2xizlq

Dobra luksusowe. Co trzeci bogaty Polak zamierza inwestować w dzieła sztuki

Celem pracy było wywołanie refleksji nad formami autorytatyzmu władzy oraz zadanie pytania, na ile na nasze postrzeganie rzeczywistości wpływają traumatyczne wydarzenia z europejskiej historii pierwszej połowy XX w.

Nie spotkało się to ze zrozumieniem ze strony Volkswagena. W 2002 r. jego protesty dyrekcji koncernu Volskwagen doprowadziły do zablokowania prezentacji dzieła w poznańskiej Galerii Miejskiej Arsenał.

d2xizlq

Czytaj też: Inwestycje w dzieła sztuki. Polacy zarabiają na nich nawet kilkaset procent

Obecnie pracę można obejrzeć w warszawskiej galerii DESA Unicum. A już 28 czerwca „Arbeitdiziplin” pójdzie pod młotek. Cena wywoławcza dzieła to 14 tys. zł. Organizatorzy aukcji spodziewają się jednak, że osiągnie ona 20-40 tys. zł. Ciekawe, czy wśród potencjalnych nabywców znjadzie się Volkswagen?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xizlq

Podziel się opinią

Share
d2xizlq
d2xizlq