Trwa ładowanie...

Pracownicy redakcji "Faktu" założyli komórkę "Solidarności"

Z inicjatywy osób pracujących w redakcji "Faktu", w wydawnictwie Ringier Axel Springer powstała struktura NSZZ "Solidarność" - dowiedziała się PAP. To pierwszy związek zawodowy działający w całej strukturze przedsiębiorstwa; zapisało się do niego kilkadziesiąt osób.

Share
Pracownicy redakcji "Faktu" założyli komórkę "Solidarności"
Źródło: Jupiterimages
d134lpm

Informację tę potwierdziła przewodnicząca związku Joanna Pęcherska. Zaznaczyła, że większość z członków związku to wieloletni pracownicy redakcji "Faktu", który jest liderem sprzedaży wśród polskich dzienników.

- Zależy nam na utrzymaniu pozycji lidera gazet codziennych w Polsce, a naszym zdaniem będzie to możliwe tylko wtedy, gdy interesy naszych pracowników będą chronione. Przeżyliśmy w wydawnictwie i w naszej redakcji kilka redukcji zatrudnienia. Zdajemy sobie sprawę, że kolejne zwolnienia mogłyby pociągnąć za sobą obniżenie jakości gazety - powiedziała.

Według informacji PAP uzyskanych od pracowników firmy, w redakcji "Faktu" od czterech lat zwolnienia mają miejsce co roku; ostatnie były jesienią 2010 r. Pracownikom zmieniano też warunki umów o pracę, co skutkowało obniżką ich dotychczasowego wynagrodzenia.

d134lpm

Jak donosiły media, w październiku tego roku zwolniono też kilkanaście osób z redakcji wydawanego przez Ringier Axel Springer "Newsweeka", a pozostałym pracownikom obniżono pensje o 10 proc.

Ringier Axel Springer Polska (dawniej Axel Springer Polska) istnieje od 1994 r. i należy do grona największych wydawców prasy w Polsce. Wydaje m.in. "Fakt". Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, średnia sprzedaż tego dziennika w okresie styczeń-wrzesień br. wyniosła prawie 400 tys. egz. W porównaniu do roku ubiegłego sprzedaż spadła jednak o prawie 10 proc.

Wydawnictwo wydaje też dwa codzienne tytuły sportowe - ogólnopolski "Przegląd Sportowy" i regionalny "Sport"; tygodnik społeczno-polityczny "Newsweek Polska" oraz miesięcznik biznesowy "Forbes". Jego nakładem ukazują się również czasopisma młodzieżowe ("Popcorn", "Dziewczyna"), komputerowe (m.in. "Komputer Świat" i "Play") i motoryzacyjne (m.in. "Auto Świat").

Przedsiębiorstwo posiada także 49 proc. udziałów w spółce Infor Biznes, wydawcy "Dziennika Gazety Prawnej" i trzech serwisów internetowych - dziennik.pl, gazetaprawna.pl i forsal.pl.

d134lpm

Podziel się opinią

Share
d134lpm
d134lpm