Trwa ładowanie...

Polacy idą w kamasze. Oto kto musi stawić się przed komisją

Równo 1 lutego rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Komisje medyczne będą oceniać zdatność Polaków do pełnienia służby. Wśród 230 tys. osób, które stawią się przed lekarzami, znajdą się nie tylko mężczyźni, ale także kobiety. Przepisy wskazują przedstawicielki konkretnych zawodów.

1 lutego rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowa1 lutego rusza tegoroczna kwalifikacja wojskowaŹródło: flickr, fot: Waldemar Kompala, Kancelaria Premiera
d2745i7
d2745i7

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Obrony Narodowej tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia. Obowiązek stawienia się przed komisją dotyczy mężczyzn urodzonych w 2005 roku, a także w latach 2000-2004, o ile nie posiadają oni określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czekają nas głodowe emerytury. To problem ekonomiczny, nie demograficzny - Biznes Klasa #14

Rozporządzenie wskazuje również Polaków, którzy w latach 2022-2023 zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat oraz osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się do kwalifikacji na ochotnika.

d2745i7

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji nie dotyczy jednak wyłącznie mężczyzn. MON wskazuje, że jest nim objęta również część kobiet urodzona w latach 1997-2005. Wszystko zależy od tego, czy ich umiejętności mogą okazać się dla wojska przydatne.

Kwalifikacja do służby wojskowej - jakie zawody

Obowiązek stawienia się przed komisją kwalifikacyjną nie jest w tym wypadku uznaniowy. Mówi o nim ustawa o obronie ojczyzny, wskazując zamknięty katalog konkretnych zawodów.

Obowiązkowi stawienia się przed komisją mogą zostać poddane kobiety posiadające "kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji". Przepisy wymieniają tu osoby związane z zawodami medycznymi, weterynaryjnymi, morskimi i lotniczymi. Za zawody, których przedstawiciele posiadają kwalifikacje przydatne wojsku uważa się także psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

Co grozi za brak obecności na komisji wojskowej?

Osoby, które nie pojawią się na spotkaniu z komisją medyczną bez uzasadnienia nieobecności, muszą liczyć się tym, że przed komisję zaprowadzą ich policjanci. Brak obecności może także skutkować grzywną. Serwis Prawo.pl zauważył, że analogiczną karę można otrzymać, jeżeli nie przedstawi się komisji nakazanych przez nią dokumentów i odmówi poddaniu się badaniom lekarskim. W takim wypadku

d2745i7

W przypadku, gdy osoba objęta kwalifikacją wojskową nie może we wskazanym terminie stawić się przed komisją, powinna zawiadomić o tym wójta, burmistrza, prezydenta miasta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2745i7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2745i7