Prąd droższy o 10 procent
Prawdopodobnie od 17 stycznia wrosną nasze rachunki za prąd. Według zapewnień Urzędu Regulacji Energetyki, podwyżka dla gospodarstw domowych nie powinna przekroczyć ok. 10 złotych miesięcznie.
URE zatwierdził taryfy dla 12 z 14 przedsiębiorstw sprzedających energię elektryczną w naszym kraju. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa URE nowe taryfy są znacznie niższe niż początkowo żądały firmy energetyczne. Spółki domagały się bowiem podwyżek nawet o 60 procent. Do tego również dystrybutorzy energii chcieli podwyżki taryf od 9 do 25 proc. _ Oznaczałoby to, że średnio rachunek przeciętnego klienta indywidualnego mógłby wzrosnąć nawet od 26 do 42 procent _- wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki.
Z powodu wniosków o tak wysokie podwyżki, dopiero teraz zapadła ostateczna decyzja w sprawie wzrostu cen energii w 2009 roku. Od listopada trwały negocjacje między regulatorem a firmami energetycznymi, ale jak zapewnia URE, efekt rozmów jest korzystny zarówno dla klientów jak i dla przedsiębiorstw.
Według Mariusza Swory, szefa Urzędu Regulacji Energetyki, nowe taryfy dla firm sprzedających prąd, jak i dla dystrybutorów spowodują, że nasze rachunki za prąd wzrosną średnio o około 10 procent. J_ eszcze nie znamy dokładnych ustaleń taryfy dla spółki Enea Operator, więc nie możemy precyzyjnie powiedzieć, o ile wzrosną rachunki naszych klientów _- mówi Paweł Oboda, rzecznik Enei. _ Jednak z komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki można wnioskować, że rachunki te wzrosną przeciętnie o około 7 - 10 złotych miesięcznie _- dodaje rzecznik spółki energetycznej, która dostarcza prąd do większości gospodarstw domowych w Wielkopolsce, a także województwie lubuskim. Na razie jeszcze nie wszystkie firmy pogodziły się z decyzją URE.
Ciągle trwają jeszcze negocjacje między regulatorem i dwoma firmami: RWE i Vattenfallem. Obie spółki nie chcą przystać na propozycje szefa URE. Domagają się zgody na większe podwyżki cen prądu. A na tym sporze zyskują klienci tych firm. Im dłużej będą się przeciągać rozmowy między przedstawicielami RWE i Vattenfallem a Urzędem Regulacji Energetyki, tym później klienci tych firm zostaną objęci nowymi taryfami. Dla gospodarstw domowych, które kupują energię elektryczną u pozostałych spółek, nowe taryfy zaczną obowiązywać od 17 stycznia.
POLSKA Głos Wielkopolski