Preferencyjne zasady rozliczania podatków dla samotnych rodziców
Rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą rozliczyć PIT na preferencyjnych zasadach- informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Według przepisów rodzice określają podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów.
17.01.2011 | aktual.: 17.01.2011 07:26
Taki sposób - zdaniem gazety - rozliczenia z fiskusem daje spore oszczędności. Problem w tym, podkreśla gazeta, że przepisy ustawy o PIT nie precyzują,przez jaką część roku trzeba samotnie wychowywać potomstwo, aby z tej preferencji skorzystać. Nie pomogła tu nawet ostatnia nowelizacja przepisów, która obowiązuje od 1 stycznia. Zgodnie z nowymi regulacjami wspólne opodatkowanie z dzieckiem przysługuje rodzicowi lub opiekunowi prawnemu, który jest m.in. panną, kawalerem,wdową, wdowcem, rozwódką,rozwodnikiem, jeżeli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci.
Specjaliści podatkowi uważają, że nowy przepis można interpretować tak: do rozliczenia się na preferencyjnych zasadach wystarczy miesiąc, tydzień, a nawet dzień samotnego wychowywania dzieci w trakcie roku podatkowego. Niestety, nieprecyzyjność ustawy o PIT może przysporzyć problemów nie tylko podatnikom, ale także fiskusowi. Nadal bowiem organom podatkowym będzie bardzo trudno weryfikować to, czy na przykład osoby żyjące w konkubinacie rzeczywiście samotnie wychowują dzieci.