Trwa ładowanie...

Premie i trzynastki dla władzy. Dokładne kwoty!

Tylko w Fakcie lista nagród, jakie przyznali sobie politycy i urzędnicy. W całej Polsce władza jest tak samo pazerna. Chcesz wiedzieć, jakie pieniądze biorą chciwi notable? Zobacz, kto, kiedy, ile i za co dostał.

Share
Premie i trzynastki dla władzy. Dokładne kwoty!
Źródło: Fakt
d14ndu3

Jak pączki w maśle! Gabinety, służbowe limuzyny, sute pensje. Ale mało im! Do tego wszystkiego ludzie władzy bez mrugnięcia okiem "przytulają" gigantyczne premie i nagrody. Tak jest w Sejmie Senacie, rządzie, ale i niżej... w samorządach. Prawdziwe eldorado mają nie tylko prezydenci miast czy burmistrzowie, ale powiązani z nimi prezesi miejskich spółek

Marszałek Sejmu – 45 tys. zł, prezydencki minister – 36 tys. zł, minister u premiera – 12 tys. zł, szef Kancelarii Sejmu – 65 tys. zł. Oto dowód, jak obłudne i fałszywe są utyskiwania polityków i rządowych urzędników, którzy żalą się na swoje niskie zarobki. Dzięki niebotycznym premiom, które dygnitarze rozdzielają między sobą regularnie i bez rozgłosu, dostają co roku trzynastą czy nawet czternastą i piętnastą pensję.

– Nagrody są przyznawane zgodnie z prawem. Sejm to też zakład pracy, a ja jestem szefem zakładu pracy – ucinała pytania o nagrody marszałek Ewa Kopacz (57 l.). No tak, ciągle słyszymy, że to przecież wszystko zgodne z prawem. Zgodne z prawem, ale czy zgodne z dobrymi obyczajami? Czy tak wysokie premie należą się ludziom władzy w czasie, gdy zwykli Polacy masowo tracą pracę i liczą każdą złotówkę, żeby starczyło do pierwszego?

d14ndu3

Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz 36 tys. zł Tyle dostał premii za pracę u boku prezydenta w 2012 roku. Uznał, że mu się to należy, choć wcześniej krytykował podobne nagrody przyznane przez Prezydium Sejmu.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz 45 tys. zł Tyle marszałek Sejmu przyznała sama sobie za pracę w 2012 roku. Po burzy w mediach przekazała pieniądze na cele charytatywne.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz 50 tys. zł Przyznał sam sobie tę gigantyczną nagrodę za 2012 rok. I zapowiedział od razu, że nie będzie się przejmował krytyką i pieniędzy nie odda nikomu

Wiceprezydent Starogardu Gdańskiego Henryk Wojciechowski 4 tys. zł Tyle dostał w 2010 roku nagrody rocznej.

(fot. Fakt)
Źródło: (fot. Fakt)

Wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński 27 tys. zł Tyle dostał premii za pracę w Prezydium Senatu w 2012 roku.

d14ndu3

Premier Donald Tusk 25 tys. zł. Tyle dostał premier za 30 lat pracy. Taki jubileusz przypadł mu w 2011 roku.

Prezes spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny Wiesław Chmielowicz 64 tys. zł Rekordowa premia przyznana za wyniki spółki w 2011 roku.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka 40 tys. zł Premię oddała organizacjom pozarządowym. Ale nie zrezygnowała z funkcji, jak chciał szef jej klubu Janusz Palikot.

Rzecznik rządu *Paweł Graś *12,5 tys. zł. Dostał na początku obecnej kadencji. Argumentacja była taka, że... nigdy wcześniej nie dostał.

d14ndu3

Marszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta 13 tys. zł Tyle marszałek dostał tzw. trzynastej pensji w 2012 roku. Przyjął pieniądze i tłumaczył, że takie jest prawo.

Prezes wodociągów w Lublinie *Marek Wagner *52 tys. zł Taką gigantyczną nagrodę dostał za pracę w 2011 roku. Argument: świetnie wyniki spółki.

Prezes NIK *Jacek Jezierski *71 tys. zł. Taką premię prezes dostał w 2012 roku.

Wiceprezes NIK Wojciech Misiąg 68 tys. zł Taką premię dostał w 2012 roku.

d14ndu3

Zastępca burmistrza Chojny Wojciech Długoborski 7,2 tys. zł Łączna nagroda w 2012 roku m.in. za osiągnięcia w pracy i na dzień samorządowca.

Zastępca dyrektora radomskiego MOPS Elżbieta Kupidura 10 tys. zł Tyle urzędniczka dostała nagrody za nadzór nad unijnym programem szkoleń dla bezrobotnych w 2008 roku.

Burmistrz Pragi Północ Piotr Zalewski 36 tys. zł nagrody Należy do PO tak jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W 2011 roku przyznała mu łącznie 36 tys. zł nagrody. Mimo że budżet wykonał tylko w 80 procentach, co było najgorszym wynikiem wśród wszystkich warszawskich dzielnic.

Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Skierniewicach Karol Dratkiewicz 7,5 tys. zł Dostał nagrodę mimo że kierowana przez niego spółka w 2011 roku zanotowała straty w wysokości około 900 tys. zł.

d14ndu3

Burmistrz Warszawa Śródmieście Wojciech Bartelski 32 tys. zł nagrody Podobnie jak Zalewski jest związany z PO. Został doceniony przez prezydent Warszawy za działalność w 2011 roku.

Wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej 27 tys. zł To nagroda za pracę w Prezydium Senatu w 2012 roku.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak 40 tys. zł Poseł PSL zmuszony został do oddania nagrody na cele charytatywne.

Minister ochrony środowiska Marcin Korolec 12,5 tys. zł Dostał nagrodę od premiera za pracę w rządzie.

d14ndu3

Szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla, 65 tys. zł Za 2012 rok. Tłumaczył, że jest dobrym pracownikiem i nigdy nie było na niego skarg.

Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk 40 tys. zł Poseł PO nie widział nic złego w wysokości tej nagrody z Sejmu. W końcu, krytykowany oddał nagrodę na cele charytatywne.

Prezes Siedleckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Siedlcach Andrzej Filipek 17 tys. zł Za rok 2011 dostał nagrodę roczną.

Zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn 56 tys. zł Taką ostał nagrodę za pracę w 2012 roku.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich 40 tys. zł Nagrodę poseł SLD oddał na cele charytatywne, ale początkowo bronił się przed tym rękami i nogami.

Wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes 6 tys. zł Nagrodę dostała od premiera Tuska za 2012 rok. Nie potrafiła powiedzieć dokładnie za co. – Było to uznanie za wkład pracy i zaangażowanie w kierowaniu urzędem – tłumaczyła.

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński 40 tys. zł Po krytyce poseł PiS oddał nagrodę na cele charytatywne.

Wojewoda małopolski Jerzy Miller 8 tys. zł Taką nagrodę dostał Miller od premiera Donalda Tuska za 2012 rok.

Wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora 2,5 tys zł To świąteczna premia za 2012 roku wypłacona w grudniu.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki 12,5 tys. zł Dostał nagrodę do premiera za pracę w 2011 roku.

Prezes wodociągów w Toruniu Władysław Majewski 22 tys. zł Nagrodę dostał od prezydenta Torunia za 2011. – Nasza firma zaliczyła udany rok – przekonywał *Władysław Majewski *lokalnych dziennikarzy.

Burmistrz Białołęki Jacek Kaznowski 36 tys. zł Łączna suma nagród jakie dostał od prezydent Warszawy. Związany z PO, ale nawet przez swoich kolegów partyjnych krytykowany za błędy.

Prezes wodociągów w Opolu Piotr Kętrzyński 45,2 tys. zł Nagroda za 2011 rok. Lokalna prasa pisała, że tak wysokich nagród w wodociągach opolskich jeszcze w nie było.

Wicemarszałku Senatu Stanisław Karczewski 27 tys. zł Tyle wziął nagrody za pracę w Prezydium Senatu w 2012 roku

Prezes miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie Krystian Wawrzyniak 42 tys. zł Nagroda przyznana przez prezydenta Szczecina za 2011 rok. Dostał maksymalną, dopuszczalnych przez prawo nagrodę, czyli trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego brutto.

W dzisiejszym wydaniu Faktu polecamy też: Ks. dr Rafał Markowski: Ewangelii się nie zmienia

d14ndu3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14ndu3
d14ndu3