Premier Donald Tusk spotkał się z premierem Kataru

Premier Donald Tusk spotkał się w sobotę we Francji z premierem, ministrem spraw zagranicznych Kataru Szejkiem Hamadem Bin Jassim Bin Jabor Al-Thanim - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu. W rozmowie wziął udział także minister skarbu państwa Aleksander Grad. Spotkanie odbyło się z inicjatywy premiera i ministra spraw zagranicznych Kataru.

08.08.2009 | aktual.: 08.08.2009 20:59

Premier Donald Tusk spotkał się w sobotę we Francji z premierem, ministrem spraw zagranicznych Kataru Szejkiem Hamadem Bin Jassim Bin Jabor Al-Thanim - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. W rozmowie wziął udział także minister skarbu państwa Aleksander Grad. Spotkanie odbyło się z inicjatywy premiera i ministra spraw zagranicznych Kataru.

Politycy rozmawiali o strategicznej współpracy gospodarczej oraz możliwym zaangażowaniu katarskiego kapitału w Polsce, m.in. w inwestycje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego - napisano w komunikacie CIR.

"Polskim priorytetem w stosunkach z Katarem jest intensyfikacja współpracy gospodarczej. Katarska polityka otwarcia na współpracę i pozytywne postrzeganie naszego kraju, sprzyjają realizacji tego celu. Ułatwiają współpracę w przemyśle petrochemicznym (import skroplonego gazu LNG), a także w zakresie inwestycji kapitałowych" - czytamy w komunikacie.

CIR przypomina, że pod koniec czerwca b.r. PGNiG oraz Qatargas Operating Company Ltd. podpisały w Dausze (Katar) długoterminową umowę na dostawy gazu skroplonego oraz budowę terminala LNG w Świnoujściu. Umowa zapewnia dostawy z Kataru ok. 1 mln ton LNG rocznie od 2014 roku przez 20 lat.

"Katar, dzięki dużym zasobom finansowym i aktywnej polityce inwestycyjnej, może być atrakcyjnym partnerem współpracy oraz rynkiem zbytu dla polskich towarów i usług. Oferuje szerokie możliwości zatrudnienia polskich specjalistów i ekspertów, w tym personelu medycznego oraz sektora turystycznego" - czytamy w komunikacie.

Obroty handlowe między Polską a Katarem w 2008 r. wyniosły ponad 115 mln USD, o czym decydował polski eksport maszyn i urządzeń rolniczych, pojazdów do transportu towarów oraz maszyn i instalacji przemysłowych i laboratoryjnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)