Trwa ładowanie...
d2wk6tm
gazoport
02-10-2010 10:20

Premier na terenie budowy terminalu LNG w Świnoujściu

Premier Donald Tusk przybył w sobotę przed południem na teren budowy terminalu gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Inwestycja ma być oddana do użytku 30 czerwca 2014 roku; pozwoli na import do 5 mld m sześc. gazu rocznie.

Share
d2wk6tm

Spółką odpowiedzialną na budowę jest Polskie LNG. Jak informował 21 września jej prezes Zbigniew Rapciak, na prace związane z przygotowaniem placu budowy pod terminal oraz związane z tym wpłaty do Urzędu Miasta Świnoujście, Polskie LNG wydało 87 mln zł. - Kolejne koszty, jakie spółka już poniosła, to wypłacenie pierwszej zaliczki dla generalnego realizatora inwestycji w wysokości 147 mln zł - powiedział prezes.

Wśród źródeł finansowania budowy terminalu LNG wymienił kapitał własny firmy, pochodzący m.in. z ubiegłorocznej dywidendy właściciela PLNG - Gaz-Systemu, pieniądze unijne z tzw. Recovery Plan i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

17 września spółka przekazała plac budowy wykonawcy. Harmonogram budowy terminalu LNG, opracowany przez konsorcjum Saipem-Techint-PBG zakłada, że jeszcze w tym roku zostanie przygotowane zaplecze budowy, przeprowadzone będą uzupełniające badania gruntu oraz zakupiona zostanie specjalna stal do budowy zbiorników LNG.

d2wk6tm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wk6tm