Premier odwołał Budzanowskiego, powołał na ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego (opis2)

19.04. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk odwołał z funkcji ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i powołał na to stanowisko Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza stanu...

19.04. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk odwołał z funkcji ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i powołał na to stanowisko Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Premier będzie oczekiwał od nowego ministra skarbu szybkich decyzji, w tym personalnych, wobec PGNiG.

Decyzja premiera ma związek z brakiem nadzoru, który skutkował brakiem wiedzy rządu o podpisaniu przez EuroPol Gaz memorandum z Gazpromem w sprawie projektu Jamal II.

"Kluczowe z punktu widzenia premiera jest, by spółki strategiczne, gdzie Skarb Państwa celowo ma udział po to, by poprzez kontrolę i wpływ na te spółki skutecznie zabezpieczać interesy narodowe, kluczowy jest skuteczny nadzór, w tym pełna wymiana informacji z ministrem skarbu" - powiedział premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

"Dlatego z mojego punktu widzenia pierwszą kwestią, jaką muszę rozstrzygnąć, jest przywrócenie pełnego nadzoru w ramach kompetencji ministra skarbu i uzyskanie przekonania, że minister skarbu swoje funkcje wypełnia skutecznie, także poprzez właściwy dobór ludzi i właściwą współpracę ze spółkami Skarbu Państwa, w tym tymi, od których zależy bezpieczeństwo energetyczne kraju" - dodał.

Wyjaśnił, że funkcja nadzorcza nie była przez ministra Budzanowskiego sprawowana w sposób wystarczający.

"Dlatego poinformowałem ministra, że zwrócę się do prezydenta o odwołanie i mianowanie na miejsce ministra skarbu dotychczasowego wiceministra administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego" - powiedział.

Premier spodziewa się, że nowy minister wyciągnie konsekwencje wobec władz PGNiG, które wiedziały o negocjacjach nad memorandum prowadzonymi przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

"Sposób zachowania i działania władz kluczowej spółki, PGNiG, nie budzi w moich oczach zaufania i pewności, że władze tej spółki (...) gwarantują skuteczną realizację interesów publicznych. Dlatego będę oczekiwał od nowego ministra szybkich i zdecydowanych działań" - powiedział Tusk.

Wcześniej Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych, przedstawiając wnioski z raportu dotyczącego podpisanego memorandum, poinformował: "Zarząd PGNiG posiadał wiedzę poświadczaną odpowiednimi pismami i o negocjacjach nad memorandum prowadzonymi przez EuRoPol Gaz i Gazprom, zamiarze zarządu EuRoPol Gazu podpisania memorandum oraz miejscu i przybliżonej dacie podpisania dokumentu".

"Równocześnie wiedzy takiej, poświadczonej zarejestrowaną korespondencją lub bezspornymi oświadczeniami stron zainteresowanych, nie posiadał minister skarbu nadzorujący spółkę PGNiG" - dodał.

Wyjaśnił, że pod względem formalno-prawnym proces przeprowadzony był prawidłowo, natomiast problemem okazała się kwestia przepływu informacji. (PAP)

morb/ pr/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)