Trwa ładowanie...
d3xsm58

Premier zleciła zbadanie działań banków ws. zmian kursów franka

Szefowa rządu zleciła KNF i UOKiK zbadanie działań banków w kontekście zmian kursu franka - poinformowała kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier zleciła zbadanie działań banków ws. zmian kursów franka
(Thinkstockphotos)
d3xsm58

"Premier Ewa Kopacz zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adama Jassera o zbadanie działań podejmowanych przez banki, dotyczących zmian ogólnych warunków kredytów denominowanych w walutach obcych, które związane są ze zmianami stóp procentowych franka szwajcarskiego" - napisano w komunikacie kancelarii premiera.

Celem kontroli jest sprawdzenie, czy banki nie naruszają prawnie chronionych interesów kredytobiorców-konsumentów. Jednocześnie premier poleciła przewodniczącemu KNF i ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi podniesienie tej kwestii na posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej.

Wzrost kursu franka szwajcarskiego to istotny problem dla polskich kredytobiorców, którzy zadłużyli się w tej walucie. Jak wynika ze statystyk, z kredytowania nieruchomości we frankach skorzystało w naszym kraju ok. 550 tys. osób.

d3xsm58

Kurs franka szwajcarskie - stan na godz. 13.00

(fot. WP.PL)

Komitet Stabilności Finansowej ma zebrać się jeszcze dzisiaj. Prezes NBP Marek Belka, który ocenia, że uderzenie w kredytobiorców frankowych jest "względnie trwałe", liczy na informacje od przedstawicieli banków, czy uwzględnią ujemne stopy procentowe w Szwajcarii.

Według rzeczniczki resortu finansów Wiesławy Dróżdż, Komitet będzie dyskutował o wpływie decyzji banku centralnego Szwajcarii dotyczącej franka szwajcarskiego na sytuację podmiotów polskiego rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora bankowego. W spotkaniu - poinformowała - wezmą udział członkowie Komitetu oraz przedstawiciele wybranych banków komercyjnych.

d3xsm58

Celem działania Komitetu Stabilności Finansowej jest zapewnienie efektywnej współpracy w zakresie wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego poprzez wymianę informacji, opinii i ocen sytuacji w systemie finansowym w kraju i za granicą oraz koordynację działań w tym zakresie. Członkami KSF są: minister finansów (przewodniczący KSF), prezes NBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W ubiegły czwartek (15.01) szwajcarski bank centralny (SNB) ogłosił nieoczekiwanie, że przestaje bronić swojej waluty i uwalnia kurs franka szwajcarskiego. Dotąd SNB utrzymywał tzw. sztywny kurs, co oznaczało, że euro nie mogło kosztować mniej niż 1,2 franka. Jednocześnie SNB obniżył stopę procentową do -0,75 proc.

Efektem tych decyzji była panika i zamieszanie na rynku. Parę minut przed godziną 11. kurs CHF/PLN przekraczał 5,19 (dzień wcześniej, po południu frank szwajcarski kosztował 3,57 zł) - takiego kursu nie notowano jeszcze nigdy w historii. Potem sytuacja się nieco uspokoiła i złoty odrobił trochę strat.

Dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka szef tej instytucji Thomas Jordan starał się uspokoić rynki finansowe, na których zapanował chaos. Ocenił też, że kurs franka jest teraz znacznie przewartościowany.

Pomnażaj swoje oszczędności - sprawdź najlepsze lokaty na rynku! >>

d3xsm58

Podziel się opinią

Share
d3xsm58
d3xsm58