Trwa ładowanie...
dvv0y3t

Prezes Grupy Lotos: wydobycie ze złoża B8 opłacalne; pełna produkcja w przyszłym roku

Wydobycie ropy ze złoża B8 na Morzu Bałtyckim to opłacalny projekt; pełna produkcja zostanie uruchomiona w przyszłym roku - mówi PAP prezes Grupy Lotos S.A. Paweł Olechnowicz. Potencjał wydobywczy złoża oszacowano na 3,5 mln ton ropy.

Share
dvv0y3t

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/11612/

"B8 jest to nowe złoże w stosunku do tego, co było wydobywane na Morzu Bałtyckim; daje pieniądze albo będzie dawać pieniądze i tworzy nową jakość w zakresie wydobycia na Morzu Bałtyckim" - mówi PAP Olechnowicz. Jak dodaje, "zasobność tego złoża to 3,5 mln ton, a w przyszłym roku będzie pełna produkcja".

dvv0y3t

"Teraz testujemy, uruchamiamy, podłączamy kolejne otwory, wszystko idzie sprawnie" - informuje prezes Grupy Lotos. Jak mówi, choć złoże B8 jest niewielkie, to "jest to ekonomicznie opłacalny projekt".

"W Bałtyku nie ma ogromnych zasobów ropy naftowej, 3,5 mln ton dla firmy to też jest niewiele, bo mamy przerób ropy roczny 10,5 mln ton, więc gdybyśmy mogli to wydobyć w ciągu roku, to byłaby tylko jedna trzecia tego, co potrzebujemy przerobić w Gdańsku" - tłumaczy Olechnowicz. Jak jednak podkreśla, 3,5 mln ton ropy przeliczyć można "na bardzo konkretne pieniądze i na bardzo pozytywny efekt ekonomiczny".

"Daje nam to możliwość dalszego rozwoju w zakresie poszukiwań, wydobycia. Do tego dołożymy wydobycie gazu ze złóż B4 i B6 - (w latach) 2017-18. (...) Będziemy się rozwijać, tworząc taki trochę hub energetyczny tutaj na północną część Europy, do Skandynawii. Tam, wiadomo, jest szelf Morza Norweskiego i króluje tam Statoil, ale my też tam jesteśmy" - mówi prezes Grupy Lotos.

Na początku października Spółka Lotos Petrobaltic, jedyna firma poszukująca i wydobywająca ropę i gaz z polskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, uruchomiła wstępne wydobycie ropy na polu naftowym B8. Spółka poinformowała wtedy w komunikacie, że uruchomienie wstępnego wydobycia było możliwe dzięki wykorzystaniu platformy wiertniczej Lotos Petrobaltic, która jest przystosowana do prowadzenia prac wydobywczych.

dvv0y3t

Średnie dzienne wydobycie spółki Lotos Petrobaltic w II kwartale 2015 wyniosło ponad 12,4 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Z kolei potwierdzone zasoby firmy (według stanu na dzień 30 czerwca 2015 r.) to 52,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Spółka podała, że po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce. Koncesja poszukiwawczo-wydobywcza dotycząca eksploatacji złoża B8 obowiązuje do 2031 roku.

Grupa Lotos, do której należy Lotos Petrobaltic jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej. (PAP)

hgt/ laz/

Pobranie jest możliwe po podaniu loginu i hasła:

użytkownik: wideo01@pap.pl

hasło: OZsV2TzG%!if

dvv0y3t

Podziel się opinią

Share
dvv0y3t
dvv0y3t