Trwa ładowanie...

Prezes LOT: w grudniu 2012 pierwszy rejs dreamlinera z pasażerami

Pierwszy rejs Boeinga 787 Dreamliner w barwach PLL LOT z pasażerami na pokładzie odbędzie się w grudniu br. z Warszawy - zapowiedział w środę PAP prezes spółki Marcin Piróg. Przewoźnik w listopadzie br. otrzyma pierwszą tego typu maszynę.

Share
Prezes LOT: w grudniu 2012 pierwszy rejs dreamlinera z pasażerami
Fot: Boeing
dxu8ui3

- 15 listopada do Warszawy w barwach LOT-u przyleci pierwszy Boeing 787 Dreamliner. Trzy dni wcześniej zostanie on nam przekazany. Pierwszy komercyjny rejs z pasażerami na pokładzie zostanie wykonany w grudniu, prawdopodobnie w okolicach 11, gdzieś do Europy - ustalamy jeszcze dokładnie do jakiego miasta - powiedział Piróg, który uczestniczy w Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Dodał, że nowy samolot 16 stycznia 2013 r. zacznie już wykonywać rejsy regularne; pierwszy odbędzie się do Chicago.

dxu8ui3

Piróg zapowiedział, że drugi egzemplarz 787 firma ma otrzymać na początku stycznia 2013 r. Od 1 lutego zacznie on latać na rejsach regularnych do Nowego Jorku. Trzy kolejne dreamlinery mają przylecieć między styczniem a marcem 2013 r.

W sumie LOT zamówił osiem maszyn Boeing 787 Dreamliner, które zastąpią Boeingi 767. - Stopniowo będziemy pozbywać się Boeingów 767. Chcemy, aby ostatni boeing wyleciał od nas do końca pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział Piróg.

LOT na dreamlinery czeka od 2008 roku. Przewoźnik będzie pierwszą europejską linią, która otrzyma tę maszynę.

Szef LOT-u przypomniał, że w zamówionych przez PLL LOT samolotach będą trzy klasy pasażerskie: biznes z 18 fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej, premium economy mieszcząca 21 foteli oraz klasa ekonomiczna.

dxu8ui3

- Nasze symulacje pokazują, że zapełniając klasę biznes, która standardem będzie przypominała first class naszych konkurentów europejskich, plus nową klasę premium economy, nasze przychody wzrosną mniej więcej o 20 proc., utrzymując koszty mniej więcej na tym samym poziomie (w porównaniu do kosztów związanych z utrzymaniem B767 - PAP) - wyjaśnił prezes.

Pierwszą linią lotniczą, która otrzymała maszynę, jest japońska ANA. Pod koniec października ub.r. dreamliner wykonał pierwszy lot komercyjny. Cztery godziny i osiem minut po starcie z Tokio maszyna japońskich linii All Nippon Airways wylądowała w Hongkongu.

Boeing 787 Dreamliner zbudowany jest głównie z materiałów kompozytowych; jest pierwszym samolotem średniego rozmiaru, mogącym latać na trasach dalekiego zasięgu. Sa­mo­lot tego typu bę­dzie mógł prze­wieźć od 210 do 330 pa­sa­że­rów.

Aneta Oksiuta

dxu8ui3

Podziel się opinią

Share
dxu8ui3
dxu8ui3