Trwa ładowanie...
d40alhh

Prezes NBP nie uważa, by dalsze cięcia składek do OFE były konieczne

12.03. Warszawa (PAP) - Dalsze cięcia składek odprowadzanych do OFE nie wydają się konieczne - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, w wywiadzie, którego fragment...
Share
d40alhh

12.03. Warszawa (PAP) - Dalsze cięcia składek odprowadzanych do OFE nie wydają się konieczne - ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, w wywiadzie, którego fragment zamieszczono w poniedziałek wieczorem na stronach internetowych "Rzeczpospolitej". Jego zdaniem gospodarka strefy euro jest w "bardzo płytkiej" recesji i można się spodziewać, że "odbije".

"Nie sądzę, żeby konieczne były dalsze cięcia. Pojawiają się jednak głosy, czy ten system jest do utrzymania. Trzeba zrobić jednak wszystko, żeby wykorzystać potencjał rozwojowy w nim tkwiący. To jedyny zasób naszych długoterminowych oszczędności. On powinien być wykorzystany, a tak nie jest. No, bo gdzie OFE mają inwestować? Inwestują w rządowe papiery skarbowe, zresztą szczerze mówiąc, to najrozsądniejsze w takich czasach" - powiedział Belka, pytany, czy spodziewa się, że rząd może zdecydować się na kolejne cięcie składki do OFE.

Zdaniem Belki można się spodziewać, że gospodarka strefy euro odbije.

d40alhh

"W strefie euro już mamy do czynienia z recesją, ale na szczęście jest ona bardzo płytka i można się spodziewać, że gospodarka odbije" - powiedział prezes NBP.

"Teraz musimy obserwować, co się będzie działo w Hiszpanii i we Włoszech. Jeśli te kraje zrealizują zaplanowane reformy to +plecak z kamieniami+ zostanie zdjęty z pleców europejskiej gospodarki. To będzie ulga. Sprawy włosko-hiszpańskie są ważne i dla nas. Kiedyś myśleliśmy, że jak jeden kraj traci na konkurencyjności to nic złego innym się nie stanie. Ale widać dziś już wyraźnie, że jest inaczej. Jesteśmy bowiem mocno zintegrowani, choćby przez kanał bankowy" - dodał. (PAP)

fdu/ ana/

d40alhh

Podziel się opinią

Share
d40alhh
d40alhh