Trwa ładowanie...
d13nqal

Prezes TVP podsumował pierwsze miesiące swojej pracy

Odtabloidyzowanie programów informacyjnych, wzrost oglądalności i zmiany organizacyjne bez rewolucji personalnej oraz uporządkowanie spraw pracowniczych - to zdaniem prezesa TVP Janusza Daszczyńskiego, najważniejsze dokonania pierwszych trzech miesięcy jego pracy.

Share
d13nqal

Jako swoje najważniejsze osiągnięcie, Daszczyński wymienił "odtabloidyzowanie" programów informacyjnych, co według niego przyniosło efekt przeciwny do spodziewanego, czyli wzrost oglądalności.

"Narracja publiczna, jest solą telewizji publicznej i odróżnia ją od telewizji komercyjnych. Wszyscy obawiali się spadku oglądalności, jednak kazałem im robić programy tak, żebyśmy byli z nich dumni. Zamiast wieszczonego spadku, oglądalność poszybowała do góry - dobrze zdefiniowaliśmy oczekiwania odbiorcy TVP" - uważa Daszczyński.

Podkreślił, że w szczytowych momentach Wiadomości w TVP 1 miały 4,5 mln widzów. Teraz ustabilizowało się to w okolicach 3,5 - 3,7 mln widzów" - dodał.

d13nqal

Jak zaznaczył prezes TVP, udało się to osiągnąć bez wielkich zmian personalnych. "Nie jestem krwiożerczy. Wierzę, że z osób, którym leży na sercu program i dobro telewizji, można poprzez dyskusję wydobyć to co najlepsze" - powiedział.

Za swoją chlubę, Daszczyński uznał też odblokowanie funduszu świadczeń socjalnych.

"TVP jest też zakładem pracy, posiadającym obowiązki wobec swoich pracowników. Jedziemy na tym samym koniu i cieszę się, że udało się uzgodnić wspólne stanowisko ze związkami zawodowymi" - dodał.

Szef TVP zaznaczył jednak, że "w spadku po poprzednikach" dostał również wiele programów, wobec których ma wątpliwości. Wśród nich wymienił produkowaną zewnętrznie publicystykę.

d13nqal

"TVP może być animatorem produkcji zewnętrznych i niezależnych, udostępniać swoją antenę, ale powinna dla siebie zachować segment publicystyki społeczno-politycznej. Powinna samodzielnie produkować takie programy, wykształcić własne autorytety" - uważa Daszczyński.

Nowy prezes TVP chce również, aby "na powrót" twórczość stała się kluczowym zadaniem Telewizji Polskiej.

"Można odnieść wrażenie, że organizacja TVP nie jest skupiona wokół jej istoty funkcjonowania, czyli programu. Zrobił się z niej taki urząd, trochę za mało jest pracy twórczej. Będę chciał całość pracy skupić wokół programu i twórców" - zadeklarował.

Pierwszą z nich jest Agencja - Redakcja Filmu, Seriali i Teatru TV. Będzie ona odpowiedzialna za całościową ofertę programową gatunków: film, serial, teatr TV.

d13nqal

"Chcemy uzupełnić ofertę o własne produkcje serialowe, wynikające z talentu i pracy polskich twórców. W agencji zostanie utworzony fundusz na ten cel" - zapowiedział.

Ma to być wspólna agencja dla wszystkich anten, umożliwiająca powrót do rozwiązania wyraźnego sprofilowania dwóch głównych anten: TVP1 i TVP2. "Anteny powinny mieć swój własny charakter. +Jedynka+ powinna być dostępna dla szerszej publiczności, a +Dwójka+ dla widza bardziej wyrobionego+" - wyjaśnił Daszczyński.

Z kolei Ośrodek Mediów Interaktywnych, to instytucja, która ma koordynować działania TVP w internecie, a także wyznaczać kierunki rozwoju i standardy tworzenia treści. W jej kompetencjach będzie też zarządzanie mediami społecznościowymi i promocja publicznego nadawcy w internecie.

Ostatnim nowym ciałem powołanym przez Daszczyńskiego, jest Impresariat TVP, który ma odpowiadać za profesjonalną opiekę nad młodymi debiutantami, osobowościami telewizyjnymi, twarzami telewizji i specjalistami branżowymi.

d13nqal

"Na naszych oczach ujawniają się talenty muzyczne, aktorskie i wiele innych. Nie objąć ich opieką impresaryjną w telewizji w której pracują byłoby grzechem. To wewnętrzna agencja, której zadaniem będzie dzielenie się wiedzą przez doświadczonych specjalistów" - mówił Daszczyński.

Podkreślił też, że chce aby pierwsze dwie jednostki zaczęły działać "bez zbędnej zwłoki", w ciągu kilku tygodni. Ze względu na niezbędne zmiany organizacyjne, jedynie Redakcja Filmu, Seriali i Teatru ma zostać uruchomiona na początku przyszłego roku.

Zapowiedział również wzmocnienie roli wszystkich 16 ośrodków regionalnych TVP.

"Chcemy dać sobie spokój z telewizją regionalną, na rzecz telewizji regionów: Gdańska, Opola itp. Mówimy o 16 antenach regionów, nie jednej antenie TVP regionalna" - zaznaczył Daszczyński, nie chcąc zdradzać dalszych szczegółów.

d13nqal

Zadeklarował też, że nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje, dotyczące oferty TVP na multiplexie 8 (MUX8), poza tym, że zostanie tam przeniesiony jeden z kanałów Telewizji Polskiej obecnych na MUX3, aby zwolnić tam miejsce dla TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości. TVP na nowym multipleksie ma zagwarantowane trzy kanały w zwykłej rozdzielczości, lub jeden w zwykłej i jeden w wysokiej rozdzielczości.

d13nqal

Podziel się opinią

Share
d13nqal
d13nqal