Trwa ładowanie...
d432487
d432487

Prezydenci Polski i Ukrainy apelują o rewizję decyzji KE ws. gazociągu OPAL

Warszawa, 02.12.2016 (ISBnews) - Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko apelują o rewizję decyzji Komisji Europejskiej (KE) ws. gazociągu OPAL, wynika ze wspólnego oświadczenia obu głów państw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d432487

"Uważamy, że decyzję tę trzeba zrewidować, rozumiejąc zarazem, że krok ten może być bardzo trudny i bolesny" - czytamy w oświadczeniu.

Prezydenci wskazali też, że zobowiązują się bronić wspólnych interesów, wykorzystując w tym celu wszystkie właściwe środki prawne.

W oświadczeniu podkreślono, że decyzja Komisji Europejskiej dotknęła Polskę i Ukrainę ze względu na to, że umożliwi ona Gazpromowi przesył gazu z pominięciem terytorium Ukrainy.

d432487

"Zarówno jej treść, jak i procedura, która do niej doprowadziła, mogą stanowić naruszenie wzajemnych zobowiązań podjętych w Traktacie o Wspólnocie Energetycznej" - czytamy także w oświadczeniu.

Zdaniem prezydentów decyzja jest także niezgodna z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską. Stwarza także ryzyko zakłóceń w dostawach gazu między Polską i Ukrainą oraz narusza równowagę konkurencyjną.

"Decyzja ta daje również podstawę do zbudowania gazociągu Nord Stream 2. W rezultacie może to prowadzić do załamania się ukraińskiego systemu tranzytu gazowego, dalszego zaburzenia konkurencji i znaczącego wzrostu ceny dla krajowych konsumentów" - czytamy dalej.
28 października br. Komisja Europejska na wniosek niemieckiego regulatora Bundesnetzagentur zezwoliła na zwiększenie wykorzystania gazociągu OPAL przez rosyjski Gazprom do 80% do 2033 r.

(ISBnews)

d432487

Podziel się opinią

Share
d432487
d432487