Prezydent będzie rozmawiał z Hollandem o budżecie UE

W przyszłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski zamierza rozmawiać w Warszawie z prezydentem Francji Francoisem Hollandem o unijnym budżecie na lata 2014-20. Jeszcze przed szczytem UE w tej sprawie Komorowski będzie rozmawiał też z prezydentami Włoch i Niemiec.

Hollande przyjeżdża do Polski z oficjalną wizytą w piątek 16 listopada. W Sejmie podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów wygłosi przemówienie.

Jak informują źródła w Pałacu Prezydenckim, wizytę francuskiego prezydenta Bronisław Komorowski chce wykorzystać do promocji polskiego stanowiska w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20.

W ocenie Pałacu Prezydenckiego, Francja jest naszym potężnym sojusznikiem, jeśli chodzi o finansowanie rolnictwa; nadal nie mamy jednak takiego sojusznika w kwestii polityki spójności. Pozostawienie funduszu spójności na obecnym poziomie jest głównym postulatem naszego kraju w batalii o unijny budżet.

Odnosząc się do wizyty Hollande'a źródła w Pałacu Prezydenckim oceniają, że w jej trakcie mogą paść ważne deklaracje i propozycje ze strony francuskiej.

Ponadto tematy europejskie pojawić się mają też podczas przyszłotygodniowej wizyty Komorowskiego w Belgii. Tuż przed samym unijnym szczytem budżetowym Komorowski spotkać się ma w Neapolu z prezydentami Niemiec - Joachimem Gauckiem i Włoch - Giorgio Napolitano.

Komisja Europejska zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro. Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy, z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele.

Z kolei cypryjska prezydencja przedstawiła w minionym tygodniu propozycję budżetu UE na lata 2014-20, zakładającą cięcia o ponad 50 mld euro, w tym ok. 4,3 mld w funduszach spójności dla Polski. Dokument został skrytykowany przez Polskę i Komisję Europejską, ale także przez płatników netto. Minister ds. europejskich Piotr Serafin ostrzegał w rozmowie z PAP, że teraz porozumienie będzie trudniejsze, a Polska nie zaakceptuje każdego jego wyniku.

Polskę najbardziej niepokoi obniżenie puli na politykę spójności, której jest największym beneficjentem w UE. Środki na nią maleją o 3,7 proc. Dyplomaci obliczyli, że w porównaniu z propozycją KE z czerwca ub. roku Polska traci ok. 4,3 mld euro w funduszach spójności. To zmniejsza polską kopertę w ramach tej polityki do poniżej 73 mld euro, czyli znacznie mniej, niż wynikało z ubiegłorocznej propozycji KE - początkowo szacowano ponad 80 mld euro dla Polski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)