Trwa ładowanie...

Prezydent: "Daily Mail" skłamał przytaczając moje słowa

Jako "kłamliwe tłumaczenie"
określił prezydent Lech Kaczyński publikację w "Daily Mail", w
której przytoczona jest jego wypowiedź podczas wizyty w Wielkiej
Brytanii.

Prezydent: "Daily Mail" skłamał przytaczając moje słowaŹródło: PAP
d3h3ghy
d3h3ghy

Środowy "Daily Mail" przywołuje wypowiedź Lecha Kaczyńskiego z konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Tonym Blairem.

"Tysiące Polaków przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, którzy kończą tu jako bezrobotni i bezdomni" - pisze "Daily Mail", powołując się na polskiego prezydenta. "Zdaję też sobie sprawę, że dla wielu z natury nieudolnych osób Wielka Brytania jest punktem docelowym w poszukiwaniu lepszego życia. Polska zdaje sobie sprawę z tego problemu i nie unika odpowiedzialności" - czytamy w "Daily Mail".

_ To nie jest nieudolne, tylko kłamliwe tłumaczenie _ - powiedział w Krzesinach prezydent pytany o to, co właściwie powiedział w Londynie. Pytającemu dziennikarzowi radził, by zapytał przedstawicieli mediów, którzy z nim byli w Londynie, czy "użył tego rodzaju określenia".

_ Padło pytanie dotyczące tych Polaków, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii, nie dostali żadnej pracy - po pierwsze. Po drugie - wręcz często są bezdomni. Ja powiedziałem wyraźnie, że ci, którym się nie udało, to są ludzie, z odpowiedzialności za których nasze państwo nie może zrezygnować, ponieważ pytanie tego właśnie dotyczyło _ - wyjaśnił. L. Kaczyński.

d3h3ghy

_ Wszystko co jest poza tym, czyli używanie słowa nieudacznik, czy że wyjeżdżają ludzie nieudolni, to jest kłamstwo _ - podkreślił L.Kaczyński podczas konferencji prasowej po uroczystości przekazania samolotów F-16 na lotnisku w Krzesinach.

O tym, że publikacja w "Daily Mail", dotycząca wizyty Lecha Kaczyńskiego w Wielkiej Brytanii, jest nieprawdziwa mówił wcześniej podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński. _ To kłamstwo. Prezydent tak nie powiedział _ - podkreślił Łopiński.

Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta oświadczyło, w związku z informacjami na temat wypowiedzi prezydenta na łamach "Daily Mail", że L.Kaczyński nigdy nie użył w stosunku do Polaków udających się za granicę w celu podjęcia pracy określenia "nieudacznicy".

_ Jako pierwszy nieprecyzyjne tłumaczenie słów prezydenta opublikował dziennik "Financial Times". O nierzetelności publikacji może świadczyć fakt, że wizyta prezydenta w Wielkiej Brytanii została w niej określona jako wizyta premiera _ - czytamy w oświadczeniu.

d3h3ghy

Kancelaria Prezydenta, wyjaśnia, że na konferencji prasowej w Londynie L. Kaczyński w odpowiedzi na pytanie dziennikarza zaznaczył, że osoby, które decydują się na wyjazd za granicę, nie znajdują zatrudnienia i pozostają bez środków do życia, to osoby "bezradne". Prezydent - czytamy - podkreślił jednocześnie, że problem ten dotyczy także obywateli innych państw UE i że polskie władze nie uchylają się od pomocy takim osobom.

"Prezydent wyraził także uznanie dla tysięcy Polaków, którzy rzetelną pracą zdobywają sobie szacunek i dobrą opinię za granicą. Mówiąc o osobach, które pracują za granicą, a jednocześnie w kraju powiększają statystykę bezrobotnych, prezydent nie sugerował, że zaistniała sytuacja jest winą tych osób ani że postępują one w sposób nieuczciwy" - podkreślono w oświadczeniu.

Podczas konferencji prasowej w Londynie L. Kaczyński na pytanie, czy Polska obok Wielkiej Brytanii powinna wspólnie poczuwać się do odpowiedzialności za bezdomnych i bezrobotnych Polaków w Wielkiej Brytanii, powiedział, że Polska nie uchyla się od pomocy wobec własnych obywateli.

d3h3ghy

_ Jest pewna grupa ludzi, nie tylko z naszego kraju, którzy będąc z natury dość bezradnymi wybierają się jednocześnie na wyprawę po lepsze życie do innych krajów _ - powiedział prezydent. _ My się nie uchylamy od pomocy wobec własnych obywateli _ - podkreślił.

_ Znaczy, krótko mówiąc, zdajemy sobie sprawę, że tego typu problem występuje. Zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju problem ludzi, którym się słabo powodzi w życiu, słabo sobie dają radę, występuje w każdym społeczeństwie _ - mówił prezydent.

Jak dodał, Polska się od współodpowiedzialności za nich absolutnie nie uchyla. _ Tak jak my z kolei wiemy, że są ludzie tu, w Wielkiej Brytanii, którym coś się udało, pracują, zupełnie dobrze zarabiają - przynajmniej wziąwszy pod uwagę różnice miedzy zarobkami w Wielkiej Brytanii i Polsce - a jednocześnie w Polsce figurują na liście bezrobotnych _ - powiedział L. Kaczyński.

d3h3ghy

Zdaniem prezydenta, tworzą oni pewną fikcyjną sytuację w Polsce, zawyżając poziom bezrobocia, a z drugiej strony wiedzie im się zupełnie dobrze w Wielkiej Brytanii. _ Tak, są tacy ludzie, którzy - gdyby chcieliby sięgnąć po skromny zasiłek dla bezrobotnych - to trzeba by go wysyłać do Londynu i bardzo byśmy chcieli, żeby ta podwójna sytuacja nie występowała. Ale Polska się absolutnie nie uchyla od odpowiedzialności _ - powiedział.

d3h3ghy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h3ghy