Trwa ładowanie...

Prezydent Inowrocławia: odpis podatkowy na Kościoły to strata dla samorządów

Wprowadzenie możliwości odpisu podatkowego na rzecz Kościołów oznacza mniejsze wpływy z podatku PIT i straty finansowe dla samorządów - ocenił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Oczekuje on, że rząd zrefunduje jego miastu spodziewaną stratę 235 tys. zł rocznie.
Share
Prezydent Inowrocławia: odpis podatkowy na Kościoły to strata dla samorządów
Źródło: Jupiterimages
d3z1ieg

"Pomniejszenie wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych oznacza dla wielu z nich finansową zapaść. Jeśli planowane zmiany zostaną wprowadzone, to Inowrocław, który ma 38-proc. udział w dochodach z PIT (jaki płacą mieszkańcy Inowrocławia) do budżetu państwa, straci 235 tys. zł" - napisał Brejza w liście skierowanym w środę do ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego.

Prezydent Inowrocławia podkreślił, że planowanemu zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym na rzecz Kościołów powinno towarzyszyć wprowadzenie, na mocy tej samej ustawy, "mechanizmów wyrównujących straty dla samorządów w Polsce". "Nietrudno bowiem przewidzieć, że takie będą konsekwencją wspomnianych regulacji" - dodał Brejza.

Samorządowiec przypomniał także, że w ostatnich latach udział gmin w dochodach z tytułu podatku PIT zmniejszył się na skutek wprowadzenia dwóch progów podatkowych i ulgi prorodzinnej. Jak obliczył Brejza, budżet Inowrocławia na tych zmianach traci rocznie 5 mln zł.

d3z1ieg

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie chciało w środę komentować listu prezydenta Inowrocławia. - Odniesiemy się do poruszonych w nim kwestii, gdy tylko pismo fizycznie do nas dotrze - zapowiedział rzecznik MAC Artur Koziołek.

_ Pieniądze, które wierni zdecydują się przeznaczyć na finansowanie Kościoła, nie trafią bezpośrednio do ich parafii czy konkretnych duchownych, lecz do odpowiednich organów centralnych - tłumaczył ks. Kazimierz Sowa. _

Zgodnie z rządową propozycją o przekazaniu odpisu 0,5 proc. na wybrany Kościół lub związek wyznaniowy obywatele mogliby decydować już w 2014 r. - w rozliczeniu PIT za rok 2013. W latach 2014-2016 państwo ma wyrównywać Kościołom i związkom wyznaniowym różnicę pomiędzy kwotą uzyskaną z odpisu, a wysokością dotacji z budżetu państwa przewidzianą na Fundusz Kościelny w 2013 r., waloryzowaną o wskaźnik inflacji.

Zasady zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym zostaną określone w ustawie. Zgodnie z projektem założeń do tej ustawy, Kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie będą płaciły składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych. Płacenie składek ubezpieczeniowych przez wszystkie osoby zatrudnione w formie stosunku pracy (np. przez księży katechetów) będzie się odbywało w taki sam sposób jak obecnie.

d3z1ieg

Podziel się opinią

Share
d3z1ieg
d3z1ieg