Trwa ładowanie...
d49w88h
24-03-2016 11:45

Prezydent podpisał nowelę m.in. ws. Państwowej Rady Ochrony Przyrody

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o lasach, która pozwoli m.in. przeznaczać dodatkowe pieniądze dla parków narodowych. Minister środowiska będzie mógł też odwoływać członków Państwowej Rady Ochrony Przyrody, rada ma liczyć od 20 do 40 osób.

d49w88h
d49w88h

Znowelizowane przepisy ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody dadzą kompetencje ministrowi środowiska do opracowania narodowego programu leśnego, jako strategicznego dokumentu dotyczącego rozwoju leśnictwa w Polsce.

"Wprowadzenie takiej normy ma pozwolić na stworzenie kompleksowego programu obejmującego wszystkie kwestie dotyczące spraw gospodarki leśnej w długookresowej perspektywie" - podkreślono na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

Nowe przepisy pozwolą również przeznaczać pieniądze z funduszu leśnego zarządzanego przez Lasy Państwowe na ochronę przyrody w lasach realizowaną metodami gospodarki leśnej, czy na budowę infrastruktury i wykup prywatnych gruntów, nieruchomości położonych w granicach parków narodowych, na których znajdują się cenne przyrodniczo siedliska. W tym roku planowany jest wykup ponad 1 tys. ha.

Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada też, iż pieniądze z funduszu leśnego będzie można przeznaczyć na sporządzanie uproszczonych planów urządzenia lasu dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa, należących do osób fizycznych i wspólnot gruntowych. Ma to pozwolić starostom na usunięcie zaległości w tym zakresie (refinansowanie tych działań przez LP).

d49w88h

Nowelizacja zmienia także dotychczasowe przepisy dotyczące Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP). Podczas prac parlamentarnych nad ustawą, właśnie te zapisy wzbudziły najwięcej kontrowersji.

Zgodnie z obecnym prawem, członkowie PROP są powoływani przez ministra środowiska na 5-letnią kadencję (obecna upływa w 2019 r.), nie można ich też odwołać.

Według noweli Rada może liczyć od 20 do 40 członków (obecnie jest ich 40), a także, że mogą oni być powoływani i odwoływani przez ministra środowiska.

Resort środowiska, a także posłowie wnioskodawcy (PiS) przekonywali, że zmiana jest konieczna m.in. z tego powodu, iż w świetle obecnie obowiązujących przepisów, w przypadku śmierci członka PROP, minister nie może powołać w jego miejsce nowego. Taka sytuacja zaistniała po niedawnej śmierci eksperta od bałtyckiego ekosystemu oraz przedstawiciela w HELCOM (Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku) prof. Krzysztofa Skóry.

d49w88h

W ocenie MŚ minister powinien mieć prawo powoływania naukowców, którzy są ekspertami w pewnych dziedzinach, które są dla resortu priorytetami, np. pochłaniania CO2. Wskazywano, że obecnie w radzie nie ma takich ekspertów, a zasiada w niej np. kilku, którzy zajmują się jedną dziedziną.

Z kolei opozycja, a także środowiska ekologiczne zarzucały partii rządzącej, że zaproponowane zmiany pozbawią PROP niezależności oraz, że jest to "próba ukarania" rady za jej negatywną opinię ws. ewentualnej większej wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d49w88h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49w88h