Prezydent podpisał nowelę ustawy o emeryturach mundurowych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o
emeryturach mundurowych dotyczącą zasad wznowienia wypłaty zawieszonych świadczeń w sytuacji, w
której wcześniej świadczenie to było wstrzymane z przyczyny nieleżącej po stronie organu
emerytalnego.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o emeryturach mundurowych
Źródło zdjęć: © newspix.pl

O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta. Chodzi o uchwaloną 4 kwietnia nowelę ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Ustawa ta jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r., który uznał za niezgodne z konstytucją wcześniejsze zapisy ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, BOR, PSP i Służby Więziennej oraz ich rodzin w zakresie dotyczącym przywrócenia świadczenia po tym, jak zostało ono wstrzymane.

Podpisana ustawa wprowadza uregulowanie dotyczące wypłaty wstrzymanych świadczeń w sytuacji niemożności ich doręczenia z przyczyn, które nie leżą po stronie organu emerytalnego. Teraz ma to działać wobec emerytów mundurowych tak samo, jak wobec emerytów z powszechnego systemu emerytalnego.

W powszechnym systemie wznowienie wypłaty świadczenia zawieszonego z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego obejmuje nie tylko okres od miesiąca, za który zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty, lecz także okres od miesiąca, w którym wstrzymano wypłatę, jednak za okres nie dłuższy niż 3 lata poprzedzające miesiąc, w którym zgłoszono wniosek wznowienie wypłaty. Emerytowani funkcjonariusze i żołnierze w takiej sytuacji nie mogli otrzymać świadczeń za okres sprzed miesiąca złożenia wniosku.

Ustawa zawiera też przepis przejściowy, na podstawie którego do wniosków o wznowienie wypłaty świadczeń, złożonych i nierozpatrzonych przed jej wejściem w życie, stosuje się przepisy w nowym brzmieniu.

(AS)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (387)