Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych i ustawy o VAT, która ma ograniczyć wpływ wahań kursów walutowych na ewentualną konieczność uruchomienia tzw. procedur ostrożnościowych - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

"Przedłożona ustawa wprowadza zmiany (...) w zakresie przepisów normujących procedury ostrożnościowe i sanacyjne. Potrzeba przyjęcia projektowanych zmian wynika z dążenia do ograniczenia wpływu wahań kursów walut obcych oraz prefinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na stosowanie ograniczeń wynikających z uruchomienia powyższych procedur" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

W informacji podano, że nowelizacja dodaje do ustawy o finansach publicznych przepisy przewidujące dodatkowe przeliczanie kwot i wielkości przesądzających o konieczności zastosowania procedur ostrożnościowych i sanacyjnych. "Procedury ostrożnościowe i sanacyjne uruchamiane będą dopiero w sytuacji, gdy relacja kwoty obliczonej w sposób określony w ustawie nowelizującej do produktu krajowego brutto przekroczy 50 proc. lub 55 proc. Przepisy dotyczące wskazanego sposobu przeliczania po raz pierwszy zastosowane będą do relacji kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto ogłoszonej za rok 2012" - wyjaśniono.

Dodano, że w związku z wprowadzeniem mechanizmu dodatkowego przeliczania kwot państwowego długu publicznego ustawa nakłada na ministra finansów dodatkowe obowiązki, służące "realizacji zasady jawności i przejrzystości finansów publicznych".

W komunikacie wyjaśniono ponadto, że ustawa o VAT przewiduje podwyżki stawek tego podatku, jeżeli wartość relacji kwoty państwowego długu publicznego do PKB w latach 2012-2013 przekroczyłaby 55 proc.

"Przedłożona nowelizacja przewiduje dodanie do ustawy o podatku od towarów i usług przepisu, w myśl którego uruchomienie powyższych podwyżek nastąpi dopiero w momencie, gdy relacja kwoty - ustalonej w sposób przewidziany w ustawie nowelizującej - do produktu krajowego brutto, według stanu odpowiednio na dzień 31 grudnia 2012 r. lub 31 grudnia 2013 r., przekroczy 55 proc." - zaznaczono.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, jeżeli relacja długu publicznego do PKB przekroczy 50 proc., ale jest nie większa niż 55 proc., to w budżecie na kolejny rok relacja deficytu budżetu państwa do dochodów nie może być wyższa od wskaźnika przyjętego w roku bieżącym.

Natomiast przekroczenie progu na poziomie 55 proc. zmusza rząd do podjęcia bardziej radykalnych kroków. Budżet nie może dopuszczać deficytu lub być tak skonstruowany, by relacja długu do PKB spadła. Zamrażane są też wynagrodzenia, a waloryzacja rent i emerytur nie może przekroczyć poziomu inflacji.

Źródło artykułu:PAP
podpisdeficytprezydent

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)