Prezydent podpisał nowelizację ustawy o księgach wieczystych
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która przewiduje wprowadzenie dostępu do ksiąg przez internet - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
"Zasadniczym celem przedmiotowej ustawy jest faktyczna realizacja zasady jawności ksiąg wieczystych, poprzez zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do księgi wieczystej przy uwzględnieniu aktualnych możliwości technicznych, w szczególności za pośrednictwem internetu" - napisano w komunikacie.
W nowelizacji wskazano, że księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przede wszystkim w formie elektronicznej, a docelowo wyłącznie w systemie informatycznym.
Do głównych zmian wprowadzonych przez nowelizację Kancelaria Prezydenta zaliczyła m.in. ustawowe zagwarantowanie powszechnego, bezpłatnego dostępu do przeglądania księgi wieczystej za pośrednictwem internetu oraz wprowadzenie nowego rodzaju dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych. Będzie to wyciąg z księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym, obejmujący dane ze wskazanych działów księgi wieczystej.
Wskazano, że nowelizacja umożliwia też składanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wniosków o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o zamknięciu takiej księgi i samodzielnego wydrukowania przez wnioskodawcę dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wydruki takie będą miały moc dokumentów wydawanych przez sąd.
Ponadto w ustawie znajdą się przepisy umożliwiające wyszukiwanie ksiąg wieczystych w zasobach centralnej bazy danych ksiąg wieczystych przez wymienione podmioty, po uzyskaniu zgody Ministra Sprawiedliwości.
Obecnie można przeglądać księgi wieczyste w każdym sądzie rejonowym prowadzącym księgi wieczyste. Księga prowadzona w postaci papierowej może być przeglądana tylko w sądzie prowadzącym księgę. Można także przeglądać księgi wieczyste prowadzone w systemie informatycznym przez internet, natomiast żeby uzyskać odpis księgi wieczystej, trzeba złożyć wniosek o wydanie odpisu w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Taki odpis należy odebrać osobiście lub złożyć wniosek o wysłanie go pocztą, bo tylko odpisy wydane przez Centralną Informację są traktowane jak dokumenty sądowe.
Dzięki nowelizacji każdy, kto złoży wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej do Centralnej Informacji, będzie mógł następnie wydrukować udostępniony mu przez internet odpis i taki wydruk będzie traktowany na równi z odpisem z sądu.
Nowela wprowadzi też możliwość wielokrotnego i nieograniczonego w czasie wyszukiwania ksiąg wieczystych przez internet przez np. sądy, prokuraturę, organy celne, notariuszy, o ile jest im to potrzebne do realizacji ich zadań.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 grudnia.