Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy "węglowej"

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia przeprowadzenie rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Nowela służy porozumieniu - ocenił prezydent.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy "węglowej"Źródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d3lh0hl

- Podpisałem ją w głębokim przekonaniu, że służy porozumieniu i wypełnieniu porozumienia z górnikami - powiedział Komorowski na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, na ustawę czekają środowiska górnicze, które upatrują w niej stworzenia ram pozwalających na lepsze restrukturyzowanie sektora górniczego. Ocenił, że ustawa daje możliwość uzdrowienia przemysłu górniczego i tworzy do tego dobre ramy prawne. Prezydent dodał, że jest to "cząstka sensownego działania na rzecz rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów na zasadzie porozumienia, a nie konfliktów".

Pierwotny rządowy projekt programu spotkał się z protestami górniczych związków zawodowych; w rezultacie negocjacji rząd wycofał się ze sformułowań o likwidacji czterech kopalń i zwiększył pakiet socjalny. Porozumienie między stroną rządową a górniczymi związkami dotyczące przyszłości Kompanii Węglowej zakończyło trwające przez 10 dni protesty w regionie.

d3lh0hl

- To porozumienie między rządem a związkami zawodowymi uzyskane w warunkach trudnych, jest podwójnie wartościowe. Także dlatego, że otwiera możliwość - bez gwarancji - dobrego wykorzystania tej ustawy dla koniecznej restrukturyzacji całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce - zaznaczył prezydent.

Przypomniał, że nie brakowało apeli, by ustawy nie podpisywać. - Mam nadzieję, że ci, którzy apelowali o jej niepodpisywanie, dziś zweryfikują swoje przekonania - mówił. Komorowski dodał, że sugerowałby, aby zanim sformułuje się żądania wetowania ustaw, zastanowić się, czy nie ma to służyć zaspokajaniu własnych potrzeb, przez "żerowanie na konfliktach i problemach".

Parlament zakończył prace nad nowelą w miniony czwartek. Zgodnie z rządowym planem, Kompania Węglowa, która ostatnio generowała 200 mln zł strat miesięcznie, a w lutym miała stracić płynność finansową - zostanie podzielona.

Premier Ewa Kopacz, 22 stycznia w rozmowie z dziennikarzami, podkreśliła: "przed nami jest długa i ciężka droga naprawy górnictwa".

d3lh0hl

- Tą drogą będziemy kroczyć nie sami, ale ze związkowcami, którzy podpisali się pod porozumieniem - dodała Kopacz. - Jedynym moim celem jest to, by polskie górnictwo było rentowne, a polska energetyka bezpieczna, oparta na polskim węglu. Stąd taka decyzja i determinacja - mówiła premier.

Co teraz czeka górników

Dzięki noweli do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią kopalnie: Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale istniejących zakładów - Makoszowy i Centrum. Zgodnie z deklaracjami rządu perspektywą działań SRK wobec nich ma być nie "wygaszanie", a restrukturyzacja części zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskanie inwestorów lub tworzenie z nich spółek pracowniczych.

Górnicy dołowi z zakładów trafiających do SRK mają mieć możliwość skorzystania z jednorazowych urlopów górniczych. Zgodnie z planem naprawczym to ok. 2,1 tys. osób, którym do emerytury zostanie mniej niż 4 lata - w tym czasie mają dostawać 75 proc. pensji z możliwością pracy poza branżą. Z takiego samego rozwiązania będą mogli skorzystać pracownicy przeróbki węgla, którym do emerytury zostanie mniej niż 3 lata. Jednorazowe odprawy dla pracowników przeróbki oraz pozostałych osób pracujących na powierzchni mają wynieść 12-miesięcznej pensji; dodatkowo przysługują im odprawy ustawowe.

Koszt planu naprawczego dla KW rząd pierwotnie szacował na 2,3 mld zł w latach 2015-2016. Po negocjacjach z górniczymi związkowcami wzrósł on o kilkanaście procent.
Nowela przewiduje pomoc publiczną, m.in. przez finansowanie działań SRK z budżetu, na co musi się jeszcze zgodzić Komisja Europejska. Udzielanie pomocy publicznej w górnictwie węgla jest ograniczone przez decyzję Rady Unii Europejskiej z 10 grudnia 2010 r., która stanowi m.in., że udzielanie takiej pomocy możliwe jest jedynie na zamknięcie zakładów. Pomoc ta może być uznana za zgodną, o ile działalność stanowi cześć planu zamknięcia, którego termin przypada najpóźniej na 31 grudnia 2018 r.

KE potwierdziła w zeszłym tygodniu, że jest w tej sprawie w kontakcie z polskim rządem. Polscy dyplomaci w Brukseli ocenili, że negocjacje ws. zalegalizowania pomocy będą trudne i długie, ale nie zakładają negatywnego scenariusza. Do Brukseli jedzie w tym tygodniu rządowy pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk.

d3lh0hl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lh0hl