Trwa ładowanie...
vat
01-04-2010 17:45

Prezydent podpisał trzy nowelizacje ustaw podatkowych

Prezydent Lech Kaczyński podpisał w czwartek trzy nowelizacja ustaw podatkowych. Przewidują one m.in. nałożenie nowych obowiązków informacyjnych na organy podatkowe, przy jednoczesnym odciążeniu podatników.

Prezydent podpisał trzy nowelizacje ustaw podatkowychŹródło: AFP
d13u5a9
d13u5a9

Chodzi o zmiany w Ordynacji podatkowej, ustawie o VAT oraz ustawach o CIT i PIT. Przepisy przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne Państwo".

Nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje, że organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, będą ich informować o swoim stanowisku w ich sprawach. Zgodnie z obecnymi przepisami organ podatkowy, do którego wpłynęło odwołanie, przekazując sprawę do organu odwoławczego musi odnieść się do przedstawionych w odwołaniu zarzutów. O swoich argumentach nie musi jednak informować strony.

Nowelizacja zobowiązuje organ pierwszej instancji do informowania podatnika o sposobie ustosunkowania się do zarzutów odwołania, przy przekazywaniu sprawy do organu odwoławczego. Zdaniem autorów przepisów, zmiana poprawi komunikację między organem podatkowym prowadzącym postępowanie a jego stroną. Zapewni też realizację zasady czynnego udziału strony w postępowaniu, prawdy obiektywnej oraz prowadzenia postępowania podatkowego w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów, ewentualne koszty zmiany dla organów podatkowych mogą wynieść ok. 350 tys. zł, ale dzięki niej podatnicy zaoszczędzą czas, w efekcie postępowania mogłyby ulec skróceniu.

d13u5a9

Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Z kolei podpisana przez prezydenta nowela ustawy o VAT przewiduje zmniejszenie obowiązków informacyjnych podatników związanych z prowadzeniem ewidencji VAT. Upraszcza ona zasady aktualizacji danych w systemie ewidencji podatników (NIP)
i ewidencji dla celu VAT.

Nowe przepisy zwalniają podatników VAT z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT w sytuacji, gdy aktualizowane dane obejmowałyby zgłoszenie aktualizacyjne w systemie ewidencji podatników NIP.

Ułatwienie nie będzie miało zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

d13u5a9

Zgodnie z nowymi przepisami podatnik będzie musiał zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, kiedy ona nastąpiła. Według obecnych regulacji zarówno zgłoszenie identyfikacyjne (NIP), jak i rejestracyjne (dla celów VAT) powinny zostać dokonane przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku zmiany danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym oraz rejestracyjnym, na podatniku ciąży obowiązek aktualizacji tych danych poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego (NIP, w terminie 14 dni od zmiany) oraz zgłoszenia zmiany danych (dla celów VAT, w terminie 7 dni). Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Z kolei nowelizacja ustawy o PIT i CIT ma umożliwić firmom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu VAT związanego z tzw. sprzedażą premiową. Zgodnie z generalną zasadą należny VAT nie jest kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (PIT i CIT). Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy podatnik musi odprowadzić należny VAT od czynności, które nie wiążą się z uzyskaniem wynagrodzenia. Chodzi o przypadki przekazania lub zużycia przez podatnika towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy.

Nowela wprowadza przepis, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów będzie także podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów w przypadku, gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług w określonej ilości lub wartości. Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2011 r.

d13u5a9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13u5a9