Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą Konwencji z Espoo

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji poprawki do Konwencji z Espoo - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta na swojej stronie internetowej. Poprawka dotyczy zasad planowania inwestycji mogących oddziaływać na środowisko innych krajów.

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą Konwencji z EspooŹródło: Jupiterimages
d3j29cd
d3j29cd

Polska ratyfikowała międzynarodową konwencję w czerwcu 1997 r. Weszła ona w życie we wrześniu 1997 r. W 2001 r. wprowadzono do konwencji pierwszą poprawkę, a w 2004 r. drugą. Przyjęta ratyfikacja dotyczy tej ostatniej.

Poprawka rozszerza możliwość udziału kraju narażonego na emisję w opracowywaniu transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko już na początkowym etapie - ustalania zakresu dokumentacji przygotowywanej podczas oceny. Poprawka modyfikuje też załącznik do konwencji, znajduje się w nim lista przedsięwzięć, które muszą być objęte transgraniczną oceną oddziaływania na środowisko.

Według rządu zmiana pozwoli na przyspieszenie procedury przygotowania ocen oddziaływania na środowisko, ponieważ uwagi i wnioski kraju narażonego na wpływ planowanej inwestycji będą uwzględniane na pierwszym etapie opracowywania dokumentacji.

Poprawka wejdzie w życie, gdy ratyfikuje ją ponad trzy czwarte stron konwencji.

d3j29cd

Według informacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, obecnie prowadzone są 23 postępowania, w których Polska jest stroną narażoną na oddziaływanie oraz 22, w których to u nas mają powstać instalacje, które będą oddziaływały na środowisko w innych krajach.

Na liście przedsięwzięć wymagających oceny są duże rafinerie ropy naftowej, elektrownie cieplne, reaktory jądrowe, instalacje do produkcji, wzbogacania przerobu i magazynowania paliw jądrowych, huty, instalacje do wydobywania i przerobu azbestu oraz kombinaty chemiczne. Ponadto znajdują się tu: autostrady, drogi szybkiego ruchu, duże trasy kolejowe i lotniska, rurociągi naftowe i gazociągi, porty handlowe i śródlądowe, zapory i zbiorniki wodne.

Konwencja z Espoo obejmuje też spalarnie lub składowiska toksycznych i niebezpiecznych odpadów, wydobywanie i zasilanie wód gruntowych, wytwórnie papieru, kopalnie i zakłady przeróbki węgla oraz rud metali, morskie platformy wydobywcze, magazyny ropy naftowej, produktów petrochemicznych i chemicznych, a także wyrąb lasów na dużych powierzchniach.

Zgodnie z drugą poprawką w tym wyliczeniu mają znaleźć się też m.in. inwestycje związane z przesyłaniem wody między dorzeczami rzek, duże oczyszczalnie ścieków, fermy przemysłowego chowu drobiu i świń, linie energetyczne powyżej 220 kV i farmy wiatrowe.

d3j29cd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j29cd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj