Trwa ładowanie...
d2fwdx4
norwegia
31-12-2012 15:45

Prezydent podpisał ustawę ws. umowy podatkowej z Norwegią

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu zmieniającego polsko-norweską konwencję ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

d2fwdx4
d2fwdx4

"Kwestie dotyczące opodatkowania zawodu marynarza, a także konkurowania armatorów polskich i norweskich z przedsiębiorcami rejestrującymi statki, m.in. w krajach tzw. taniej bandery, postawiły nowe problemy związane z opodatkowaniem, jakie nie znalazły odzwierciedlenia w zmienianej Protokołem Konwencji polsko-norweskiej z 2009 roku" - poinformowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Zgodnie z komunikatem, w czerwcu 2011 r. zdecydowano o zmianie postanowień konwencji z 2009 r. Zmiany te dotyczą przede wszystkim miejsca opodatkowania wynagrodzeń z tytułu pracy na statkach morskich.

"Zapisy w Konwencji przewidywały opodatkowanie marynarzy zatrudnionych na statkach morskich zarejestrowanych w Norweskim Międzynarodowym Rejestrze Statków (NIS) wyłącznie w kraju ich rezydencji. Zmiany wprowadzane przez Protokół wprowadzają dla polskich rezydentów zatrudnionych na norweskich statkach morskich ogólne zasady opodatkowania, skutkujące wyłączeniem z opodatkowania tej grupy zawodowej" - wyjaśniła Kancelaria Prezydenta.

Oznacza to, że dochody marynarzy uzyskane z tytułu pracy na statku eksploatowanym przez polskie lub norweskie firmy, mogą być opodatkowane w państwie, w którym znajduje się dane przedsiębiorstwo transportu morskiego.

d2fwdx4

"W konsekwencji tej zmiany, miejsce rejestracji statku w którymkolwiek rejestrze polskim lub norweskim, stanie się, z punktu widzenia opodatkowania marynarzy, nieistotne. Wszyscy marynarze uzyskujący dochody w relacjach polsko-norweskich, będą opodatkowani według tych samych zasad. Wprowadzone zmiany są analogiczne do funkcjonujących w polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z innymi krajami, oferującymi międzynarodowe rejestry statków oraz ulgi podatkowe" - wytłumaczono w komunikacie.

Dodano, że Norwegia przyznała osobom zamieszkałym w innych państwach niż kraje nordyckie, zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń otrzymywanych z tytułu pracy najemnej wykonywanej na statkach zarejestrowanych w NIS.

W informacji dodano, że Protokół uzupełnia także zapisy dotyczące metod unikania podwójnego opodatkowania. Dokument nie przewiduje jednak zmiany generalnej metody unikania podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych przez polskich rezydentów w Norwegii, czyli tzw. metody wyłączenia z progresją. W odniesieniu do dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych, Polska będzie nadal stosowała tzw. metodę zaliczenia proporcjonalnego.

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że metoda ta nie będzie miała zastosowania do dochodu lub majątku posiadanego przez rezydenta Polski, jeśli Norwegia nie opodatkowuje danego dochodu, zgodnie z norweskim prawem wewnętrznym. "Polska nie będzie więc wyłączona z możliwości opodatkowania dochodów osiągniętych w Norwegii i niepodlegających opodatkowaniu w kraju źródła" - dodano.

d2fwdx4

"Zawarcie Protokołu będzie miało ujemny wpływ na dochody budżetowe, ale dokładne ich obliczenie nie jest możliwe, m.in. ze względu na brak szczegółowych danych dotyczących liczby polskich marynarzy zatrudnionych na statkach norweskich oraz poziomu ich dochodów, a co za tym idzie, wysokości podatków, jakie mogliby zapłacić" - wyjaśniono. Dodano, że zgodnie z szacunkami łączna kwota podatku należna z tytułu pracy polskich rezydentów na statkach norweskich w 2012 r. to 10-12 mln zł.

d2fwdx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fwdx4