Trwa ładowanie...
d264bm1
03-10-2016 07:32

Prezydent podpisał ustawę zwiększającą limit wydatków na górnictwo do 7 mld zł

Warszawa, 03.10.2016 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która przewiduje m.in. podniesienie limitu wydatków budżetowych na lata 2015-2018 przeznaczonych na finansowanie likwidacji kopalni i restrukturyzację zatrudnienia do 7 mld zł z 3 mld zł, podała Kancelaria Prezydenta.

Share
d264bm1

"Celem ustawy jest także (poprzez nowelizację ustawy z dnia 22 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 143) podniesienie limitu wydatków budżetowych na lata 2015-2018 przeznaczonych na finansowanie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, a także na restrukturyzację zatrudnienia oraz pokrycie bieżących strat produkcyjnych określonego w ustawie przedsiębiorstwa górniczego w likwidowanej kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części z 3 mld zł do 7 mld zł" - czytamy w informacji.

Ustawa określa maksymalne limity wydatków z budżetu państwa na realizację zadań i wykonywanie działań wynikających z ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, a także mechanizmy korygujące w przypadku przekroczenia lub zagrożenia przekroczenia przyjętego na dany rok budżetowy maksymalnego limitu wydatków, minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin jest obowiązany do monitorowania limitu wydatków.

"Ustawa ma na celu rozszerzenie w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego pojęcia 'przedsiębiorstwo górnicze' przez objęcie nim Kompanii Węglowej S.A. - jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, wykonującej zadania w zakresie naprawiania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego po zakończeniu jego likwidacji (w tym szkód powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów), co umożliwi temu podmiotowi otrzymywanie dotacji z budżetu państwa na naprawianie szkód górniczych zlikwidowanego zakładu górniczego" - czytamy dalej.

Ponadto ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 30 sierpnia 2013 r. o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów, które mają na celu umożliwienie finansowania z dotacji budżetowej działań wykonywanych po zakończeniu prac likwidacyjnych w wyrobisku górniczym Piaseczno realizowanych przez Kopalnię Siarki "Machów" S.A. w likwidacji.

d264bm1

"W wyniku wprowadzonych zmian został przedłużony do końca 2020 r. okres dotowania zadań realizowanych przez Kopalnię Soli ?Bochnia" Sp. z o.o. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 18 marca 2010 r. o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, które polegają między innymi na przeniesieniu uprawnień ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa wobec mienia spółek prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych na ministra właściwego do spraw energii, zmianie uległ sam tytuł tej ustawy na: 'ustawa o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw energii oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych'" - napisano także w informacji.

(ISBnews)

d264bm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d264bm1
d264bm1