Trwa ładowanie...
d1mdfbi
23-09-2016 12:02

Prezydent podpisał znowelizowaną ustawę o podatku dochodowym

Warszawa, 23.09.2016 (ISBnews) - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa ma na celu obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15% dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność - w roku, w którym rozpoczęli działalność - tworząc warunki do rozwoju i coraz lepszej konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej tych firm, podała Kancelaria Prezydenta.

Share
d1mdfbi

"Wprowadzane nowelizacją rozwiązania mają wesprzeć podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki stanowią barierę w rozwijaniu przedsiębiorstwa" - czytamy w informacji.

Celem ustawy jest także uszczelnienie systemu podatkowego, poprzez ograniczenie stosowania niektórych preferencji podatkowych w przypadku transakcji dokonywanych wyłącznie lub głównie w celu uzyskania korzyści podatkowej (bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych) oraz zmianę przepisów wykorzystywanych w stosowanych przez podatników schematach optymalizacyjnych, podano także.

Pod koniec lipca Sejm przyjął w trzecim czytaniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obniżający m.in. podatek CIT dla małych i średnich firm do 15% z 19% obecnie obowiązujących. Wcześniej, 19 lipca br., Komisja Finansów Publicznych zaopiniowała pozytywnie ten projekt ustawy.

Pod koniec czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który zakłada, że od 1 stycznia 2017 r. podatek CIT płacony przez małych przedsiębiorców zostanie obniżony do 15% z 19%. Rozwiązanie to stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier Beatę Szydło w exposé.

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) podało wówczas, że szacuje się, iż z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych będzie mogło skorzystać ok. 90% podatników CIT, czyli blisko 400 tys. firm.

(ISBnews)

d1mdfbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mdfbi
d1mdfbi