Prezydent: tradycje rzemiosła fundamentem sukcesu gospodarczego Polski

Doświadczenia i tradycje branży rzemieślniczej są jednym z fundamentów polskiego sukcesu gospodarczego - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. Przypomniał, że małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 50 proc. polskiego PKB.

W piątek z okazji 80-lecia Związku Izb Rzemieślniczych oraz 85-lecia Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie, prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami organizacji rzemieślniczych.

Prezydent podziękował organizacjom rzemieślniczym "za drogę do wolności". "W ramach systemu socjalistycznego, w ramach socjalistycznej gospodarki księżycowej, to środowiska rzemieślników, drobnych wytwórców były nielicznymi, ale niesłychanie ważnymi enklawami, oazami, w których funkcjonowała względna normalność" - zauważył.

Bronisław Komorowski ocenił, że rzemiosło wniosło m.in. takie wartości, jak tradycje i doświadczenie do budowy nowych wymogów i reguł związanych z wolnym rynkiem. "Ten moment przejścia był bardzo trudny. Odczuwamy ogromną satysfakcję, że te doświadczenia i tradycje są jednym z fundamentów sukcesu gospodarczego Polski, który jest zasługą mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - powiedział. Prezydent dodał, że branża rzemieślnicza jest wyjątkowa również przez to, że "myśli w kategorii wielu pokoleń, a nie jednej aktywności zawodowej".

Prezydent przypominał, że sektor MŚP generuje 50 proc. PKB, oraz ma bardzo znaczny udział w zatrudnianiu pracowników.

Komorowski dodał, że rzemiosło przyczynia się również do tworzenia firm rodzinnych, które odgrywają coraz ważniejszą rolę na rynku. "Obserwując gigantyczny awans ekonomiczny Polski powinniśmy dostrzec, że są coraz liczniejsze firmy rodzinne o potężnych możliwościach i zasięgu" - zaznaczył.

W trakcie spotkania prezydent wręczył odznaczenia państwowe oraz Szable Kilińskiego (najwyższe odznaczenie rzemieślnicze) kilkunastu przedstawicielom organizacji rzemieślniczych. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w dziedzinie ortopedii, za działalność społeczną i zawodową na rzecz niepełnosprawnych odznaczony został Jerzy Omiotek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)