Trwa ładowanie...
d1jr1hc

Prezydent wystąpi z inicjatywą w sprawie emerytur

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zapowiedział w TVP 1, że Lech Kaczyński jeszcze tego dnia lub najpóźniej w poniedziałek wystąpi z inicjatywą legislacyjną przedłużającą dotychczasowe przepisy o emeryturach pomostowych.
Share
d1jr1hc

Kownacki przypomniał, że prezydent w czwartek podczas zjazdu "Solidarności" w Wadowicach zapowiedział, że najprawdopodobniej ustawa o emeryturach pomostowych zostanie zawetowana.

Na uwagę, że bez nowej ustawy nie będzie prawnej podstawy umożliwiającej wypłacanie emerytur pomostowych Kownacki: _ Najdalej w poniedziałek inicjatywa ustawodawcza prezydenta przedłużająca byt tej dotychczasowej ustawy trafi do marszałka Sejmu _.

Dotychczasowa ustawa o emeryturach pomostowych obowiązuje do końca bieżącego roku. Rząd przyjął projekt nowej ustawy o emeryturach pomostowych pod koniec września. Zmniejsza on liczbę uprawnionych do emerytur pomostowych. Prawo do nich przestałoby przysługiwać m.in artystom, dziennikarzom, niektórym kolejarzom i nauczycielom.

d1jr1hc

Rząd chce, by ustawa została uchwalona i podpisana przez prezydenta do końca roku, tak aby mogła wejść w życie 1 stycznia 2009 r., zastępując wygasające z tym dniem przepisy ustawy o wcześniejszych emeryturach.

Na emeryturę pomostową osoby pracujące w uprawnionych zawodach mogłyby przejść na pięć lat (w kilku przypadkach na 10 lat) przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni). Warunkiem byłby też odpowiedni staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn). (PAP)

d1jr1hc

Podziel się opinią

Share
d1jr1hc
d1jr1hc