Trwa ładowanie...
d21u5j8
msit

Priorytety Ministerstwa Sportu i Turystyki na lata 2014-2015 (komunikat)

...

Share
d21u5j8

24.01. Warszawa - MSiT informuje:

Działania na rzecz zwiększenia aktywności fizycznej Polaków, podniesienie poziomu polskiego sportu wyczynowego, walka z zagrożeniami dla uczciwości rywalizacji sportowej i bezpieczeństwo imprez masowych, wyrównywanie szans w dostępie do sportu, obiekty sportowe bliskie obywatelowi oraz promocja kraju i sportu przez organizację wielkich wydarzeń sportowych, a także wzrost znaczenia turystyki jako dziedziny gospodarki, to główne priorytety Andrzeja Biernata, ministra sportu i turystyki na dwa kolejne lata.

- Sport skupia uwagę opinii publicznej zwykle przy okazji wielkich imprez sportowych, meczów naszych narodowych drużyn. Jednak sport to nie tylko emocje i medale, ale także jego znaczenie społeczne, edukacyjne i gospodarcze - rozpoczął konferencję prasową minister Andrzej Biernat.

Minister sportu i turystyki wskazał na kluczowe obszary, którymi będzie zajmował się resort w dwóch kolejnych latach. Są to: sport dla wszystkich, sport wyczynowy, infrastruktura sportowa, walka z zagrożeniami dla sportu, organizacja wielkich wydarzeń sportowych oraz turystyka.

d21u5j8

- Jestem zwolennikiem prowadzenia projektów horyzontalnych, angażujących i integrujących wiele środowisk dla osiągnięcia wspólnego celu. Chcę stworzyć szeroką koalicję rządowo-samorządową na rzecz rozwoju sportu - dodał minister sportu i turystyki.

W roku 2014 zostaną wprowadzone trzy nowe programy: Narodowy Program Upowszechniania Lekkiej Atletyki, Program Upowszechniania Sportów Zimowych oraz projekt Aktywności Sportowej Seniorów. - Z myślą o seniorach zaczynamy współpracę z ministrem pracy i polityki społecznej, włączając się w rządowy program ASOS - Aktywizacji Osób Starszych. Będziemy wspierać działania na rzecz promocji aktywności ruchowej w środowiskach senioralnych, w szczególności z wykorzystaniem sieci Uniwersytetów Trzeciego Wieku - kontynuował minister Biernat.

Ponadto wdrażane będą projekty dotąd prowadzone w pilotażu: Mały Mistrz, Multisport, Umiem Pływać oraz Nasz Orlik.

W obszarze infrastruktury w kolejnych latach zostaną ograniczone wielkie inwestycje o znaczeniu strategicznym na rzecz obiektów bliskich obywatelowi, infrastrukturę przyszkolną czy klubową. Zostanie rozpoczęty także pogram budowy treningowych hal tenisowych w 16 województwach.

d21u5j8

- Rok 2014 to rok wielkich wydarzeń sportowych w naszym kraju. Najpierw Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, Mistrzostwa Świata w żeglarskiej klasie Laser oraz Mistrzostwa Świata w Pięcioboju Nowoczesnym. W lipcu 2014 MKOl zdecyduje także, czy Kraków będzie miastem-kandydatem ZIO 2022. Euro 2012 pokazało ogromne znaczenie sportu dla promocji Polski i istotny czynnik przyspieszenia gospodarczego, szczególnie widoczny w turystyce. Stąd priorytetowo traktujemy organizację wielkich imprez sportowych w naszym kraju - dodał Andrzej Biernat.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym obszarem będzie turystyka i wzrost jej znaczenia jako dziedziny gospodarki. - Wzrasta znaczenie turystyki w tworzeniu PKB w Polsce. W 2012 r. wyniosło ono 6 proc., a wydatki w gospodarce turystycznej były szacowane na 96,4 mld zł. Dodatkowo turystyka aktywizuje inne sektory gospodarki poprzez wydatki pośrednie i wpływa na wzrost zatrudnienia. Szacuje się, iż jedno miejsce pracy w sektorze turystycznym tworzy 3-4 miejsca pracy w branżach okołoturystycznych - podsumował minister sportu i turystyki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d21u5j8

Podziel się opinią

Share
d21u5j8
d21u5j8