Priorytety MON na rok 2014 (komunikat)
...
15.01.2014 | aktual.: 15.01.2014 14:38
15.01. Warszawa - MON informuje:
W środę, 15 stycznia, odbyła się konferencja prasowa ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka dotycząca priorytetów działalności resortu w 2014 r.
W konferencji wzięli również udział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek.
Wyjście z Afganistanu, modernizacja sił zbrojnych oraz podnoszenie zdolności obronnych - to priorytety na rok 2014 - mówił minister obrony narodowej podczas konferencji prasowej w KPRM.
Podczas spotkania z dziennikarzami minister omówił m.in. kwestie dotyczące zakończenia misji w Afganistanie oraz zmiany, jakie zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2014, które dotyczą nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
Poruszono także zagadnienia związane z modernizacją sił zbrojnych, zmianami w ustawie pragmatycznej oraz cyberobroną.
Odnosząc się do spraw związanych z misją w Afganistanie minister potwierdził, że zostanie ona zakończona w 2014 roku, a proces przemieszczania wojsk z bazy Ghazni do bazy Bagram zakończy się w maju. Zmniejszone zostanie także zaangażowanie Polski w Afganistanie. Szef resortu poinformował, że od maja br. w ramach XV zmiany będzie do 500 żołnierzy plus 150 żołnierzy w odwodzie.
Minister Siemoniak powiedział, że Polska jest gotowa do wsparcia sił Republiki Francuskiej w Republice Środkowoafrykańskiej. Od 1 lutego br. do zadań oddelegowanych będzie 50 żołnierzy oraz jeden samolot transportowy wraz z niezbędnym zabezpieczeniem.
Jeśli chodzi o ćwiczenia wojsk to najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym dla Sił Zbrojnych RP w 2014 r. będzie ćwiczenie "Anakonda - 2014".
Kolejnym tematem konferencji były sprawy związane ze zmianami, jakie zostały wprowadzone w ustawie pragmatycznej, a które obowiązują od 1 stycznia br.
Najważniejsze z nich to m.in. te, które dotyczą opiniowania żołnierzy (opinia co roku, a nie co trzy lata jak dotychczas). Oceny będą wystawiane od połowy sierpnia do połowy października. Wprowadzono dodatkową ocenę - wzorowy, przedłużenia kontraktów, zmiany zasad zdawania egzaminów z WF oraz przyznawania dodatków motywacyjnych.
Nowelizacja rozwiązuje kwestię nieistniejących stopni wojskowych. Zgodnie z nowym prawem starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy otrzyma stopień młodszego chorążego, młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszym chorążym sztabowym. Przepis ten dotyczy kilkunastu tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz rezerwy. Zmiany dotyczące służby prowadzone są także w odniesieniu do Narodowych Sił Rezerwowych.
Sekretarz stanu Czesław Mroczek przypomniał, że likwidujemy bariery administracyjne, tworzymy zwarte oddziały NSR oraz efektywniejszy system szkoleń. 9 stycznia 2014 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który zawiera nowe rozwiązania, upraszczające proces administrowania rezerwami osobowymi.
Proponowane zmiany dają możliwość przedłużenia okresu obowiązywania kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR lub zmiany stanowiska służbowego, bez potrzeby zawarcia kolejnego kontraktu. Uproszczone mają zostać przepisy dotyczące ubiegania się o rekompensatę przez pracodawcę w chwili, kiedy pracownik - żołnierz NSR - został powołany do czynnej służby lub na szkolenie, a także wprowadzony ma zostać dla żołnierzy NSR taki dodatek motywacyjny, jaki otrzymują żołnierze służby zawodowej.
Zmiany legislacyjne dotyczą także ustawy o weteranach. - Staramy się pomagać weteranom. Każdą ze spraw traktujemy indywidualnie - podkreślił minister obrony. Do końca I kwartału 2014 r. przewidywane jest zakończenie prac nad przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy, która ma wprowadzić dodatkowe zapisy ułatwiające udzielanie pomocy weteranom.
W 2014 r. swoją działalność rozpocznie Centrum Żołnierza Weterana Misji Zagranicznych w Warszawie. Szczegółowe propozycje co do modelu jego funkcjonowania zostaną wypracowane wspólnie ze środowiskiem weteranów. W założeniu centrum będzie miejscem spotkań i punktem informacyjnym dla weteranów, ale także pełnić będzie rolę edukacyjną dla społeczeństwa. Będzie też miejscem pamięci tych, którzy odeszli podczas pełnienia służby w misjach zagranicznych.
Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania z dziennikarzami były kwestie współpracy z przemysłem obronnym oraz realizacja programu "Polskie Kły". Dzięki programowi powstał Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy, będący nowoczesnym i skutecznym środkiem rażenia. W ciągu 4 lat wojsko polskie dysponować będzie Morską Jednostką Rakietową, składającą się z dwóch dywizjonów. Budowany jest także polski system obrony przeciwrakietowej, który będzie kompatybilny z NATO i amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej w Europie.
Minister poinformował, że w dialogu technicznym z potencjalnymi dostawcami systemów obrony powietrznej do dalszych rozmów wybrano pięciu partnerów. - Chcemy, żeby inwestowane środki przyniosły wzrost wartości obronnych, ale żeby też procentowały miejscami pracy i przyniosły korzyść uczelniom - powiedział minister obrony.
Wśród ważniejszych zamówień w 2014 r. jest KTO Rosomak w wersji bazowej, niszczyciel min Kormoran II, dywizjonowy moduł ogniowy Regina, samochody średniej ładowności wysokiej mobilności (Jelcz). Jak podkreślał minister Siemoniak - staramy się chronić zakupy dla wojska od początku. Prowadzimy ochronę wspólnie m.in. z SKW, CBA, Biurem Procedur Antykorupcyjnych MON.
Minister obrony poinformował, że jednym z priorytetów sił zbrojnych w roku 2014 jest także umacnianie obrony cyberprzestrzeni. - Przy współpracy sojuszniczej intensywnie musimy tworzyć taką zdolność. Centrum Operacji Cybernetycznych to element odbudowy polskiej kryptologii w aspekcie militarnym - mówił minister obrony.
W 2013 roku zostało powołane Narodowe Centrum Kryptologii, którego zadaniem jest projektowanie, wdrażanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych, czego efektem będzie zwiększenie bezpieczeństwa naszego państwa, chronionego za pomocą własnych rozwiązań kryptologicznych.
W 2014 roku, w ramach reformy systemu kierowania i dowodzenia SZ RP, planuje się utworzenie Centrum Operacji Cybernetycznych (COC), które będzie odpowiedzialne za dowodzenie przyszłymi Wojskami Cybernetycznymi (Cyber Command). Powstanie także, w ramach "Programu rozwoju SZ RP w latach 2013-2022", nowy "Program operacyjny wsparcia kryptograficznego i obrony cyberprzestrzeni".
Kolejnym ważnym zadaniem na ten rok pozostaje szkolnictwo wojskowe. W resorcie obrony trwają prace nad wypracowaniem ostatecznej koncepcji konsolidacji uczelni wojskowych. - Taka reforma jest nieunikniona. W ciągu kilku miesięcy przedstawimy nasze rozwiązania - powiedział minister Siemoniak.
W tym roku zaplanowano także, zgodnie z zapowiedziami szefa MON, zakończenie I etapu budowy Muzeum Katyńskiego, które będzie miało swoją siedzibę na terenie warszawskiej Cytadeli.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/