Prognoza wzrostu PKB przesuwa się w kierunku 2 proc.

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej
Dariusza Filara, prognoza wzrostu gospodarczego w tym roku zmierza
w kierunku 2 proc.

Ocenia on, że do końca roku inflacja będzie się utrzymywała w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego 2,5 proc.

"Biorąc pod uwagę, że w założeniach projekcji (inflacji i wzrostu gospodarczego NBP - PAP) są znacznie gorsze niż w październiku dane dla tego elementu zewnętrznego, należy się liczyć z tym, że wzrost PKB będzie niższy. Przesuwa się to wszystko w stronę 2 proc." - powiedział Filar w wywiadzie dla TVN CNBC.

Zdaniem Filara do końca roku inflacja będzie się utrzymywała w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego 2,5 proc.

"Rada jest stosunkowo spokojna, jeżeli chodzi o rok bieżący, wszystko wskazuje na to, że do końca roku inflacja będzie się utrzymywała w przedziale odchyleń od celu i nawet będą takie miesiące, kiedy to będzie odchylenie nie w górę, a odchylenie w dół, także możemy być nieznacznie poniżej celu. To będą wahania wokół celu inflacyjnego, pozostawanie w przedziale" - powiedział.

Filar komentując wtorkową decyzję RPP ocenił, że ukształtowała się, jako pogląd większości Rady, koncepcja obniżek stóp procentowych dokonywanych dużymi krokami w krótkim czasie.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 75 pkt bazowych.

"Po raz drugi Rada (obniżyła stopy proc. - PAP) więcej niż oczekiwał rynek, można powiedzieć: pewne wyjście przed krzywą. Rada wyszła przed krzywą i w grudniu, i teraz w styczniu. Myślę, że taka koncepcja obniżek się ukształtowała jako pogląd większości Rady, to znaczy, że należy je zrobić dużymi krokami w krótkim czasie" - powiedział.

"To jest bardziej sygnał związany z tym, co się dzieje na zewnątrz polskiej gospodarki. Dysponowaliśmy znowu kolejnymi prognozami dla gospodarki europejskiej, gospodarki amerykańskiej. Nie ma co ukrywać, one się istotnie pogorszyły w stosunku do tego obrazu, który przedstawiano nam w grudniu. W gospodarce amerykańskiej po raz pierwszy w prognozach na rok 2009 pojawiła się deflacja (...), co niedobrze wróży kondycji gospodarki amerykańskiej, a tym samym kondycji gospodarki światowej. Polska wciąż się opiera tym złym wpływom zewnętrznym, ale są one coraz mocniejsze" - dodał.

Filar ocenił, że kolejne decyzje RPP zależne będą od lutowej projekcji inflacji oraz napływających danych.

"Projekcja, bardzo ważny moment w życiu Rady i kolejne napływające dane. Z połączenia tych dwóch elementów trzeba będzie wypracować kolejne decyzje. To już widać, że wybrana została strategia szybkiego dojścia do docelowego poziomu stopy, krokami dużymi, skoncentrowanymi w czasie. Zobaczymy, być może większość tych kroków już została zrobiona" - powiedział.

"Rada pokazała, że ruchami 75 punktowymi gotowa jest się posługiwać, oceniła potrzebę z punktu widzenia zagrożeń dla wzrostu gospodarczego. Czy nadal będzie używała tak dużych kroków, to będzie zależało od danych" - powiedział.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanseinflacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)