Trwa ładowanie...

Program Rodzina 500+. Ministerstwo rodziny: nie ma masowych zgłoszeń rodziców chcących odzyskać dzieci

O powrocie dziecka do rodziny i przywróceniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd opiekuńczy - przypomina MRPiPS, dementując informacje o masowej skali zgłoszeń rodziców biologicznych, którzy chcą odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, żeby dostać świadczenie 500 plus.

Share
Program Rodzina 500+. Ministerstwo rodziny: nie ma masowych zgłoszeń rodziców chcących odzyskać dzieciFot: Shutterstock/Dina Uretski
d1jnzea

O powrocie dziecka do rodziny i przywróceniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd opiekuńczy - przypomina MRPiPS, dementując informacje o masowej skali zgłoszeń rodziców biologicznych, którzy chcą odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, żeby dostać świadczenie 500+.

Z początkiem kwietnia ruszył program Rodzina 500+, dzięki któremu rodzice mogą otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a rodziny mniej zamożne - również na pierwsze. Świadczenie nie przysługuje jednak, gdy dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Natomiast rodziny zastępcze mogą otrzymać dodatek wychowawczy w wysokości 500 zł miesięcznie na każdego niepełnoletniego wychowanka.

Już przed wejściem w życie programu pojawiały się głosy, że wiele rodzin, którym odebrano dzieci i umieszczono w pieczy zastępczej, będzie próbowało je odzyskać ze względu na możliwość otrzymania świadczenia. W ostatnich dniach media informowały, że te przewidywania się potwierdzają. Zaprzecza temu jednak resort rodziny.

d1jnzea

"W związku z doniesieniami medialnymi o masowej skali zgłoszeń rodziców biologicznych, którzy chcą odzyskać dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, informujemy, że sytuacja taka nie ma miejsca" - podkreślono w komunikacie resortu.

MRPiPS przypomina, że zasadność przywrócenia władzy rodzicielskiej zawsze jest oceniana indywidualnie, przy uwzględnieniu okoliczności każdego przypadku. "Aktualne rozwiązania prawne pozwalają na wnikliwe zbadanie sytuacji rodziców biologicznych co do spełniania przez nich warunków do odzyskania dzieci" - zapewnia resort.

Podkreśla, że decyzje w tej kwestii podejmuje sąd, a zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego postanowienie w sprawie o przywrócenie władzy rodzicielskiej może być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy.

Resort wskazuje, że do właściwości sądu orzekającego w danej sprawie zawsze należy ocena zasadności ingerencji w rodzinie. "Sąd ten podejmuje decyzję o odizolowaniu dziecka od środowiska rodzinnego w celu należytej ochrony jego dobra, jeżeli zebrany w sprawie materiał dowodowy uzasadnia taką decyzję. Jest to działalność zastrzeżona wyłącznie do sfery orzeczniczej sądu. Analogicznie o powrocie dziecka do domu rodzinnego, a tym samym o przywróceniu władzy rodzicielskiej, decyduje sąd opiekuńczy" - podkreśla MRPiPS.

d1jnzea

Dodaje, że podczas rozprawy sąd opiekuńczy ma możliwość zgromadzenia materiału dowodowego pozwalającego ocenić zasadność zmiany dotychczasowego postanowienia o ograniczeniu czy też pozbawieniu rodziców władzy rodzicielskiej.

"Najważniejszą dla nas przesłanką jest dobro dzieci. Kwestie te będą na bieżąco monitorowane i w razie potrzeby podjęte zostaną natychmiastowe działania" - zapewnia MRPiPS.

Według danych resortu dotychczas przez internet złożono już ponad 280 tys. wniosków o świadczenie 500 plus. Wnioski można składać również drogą tradycyjną. Jak mówiła wcześniej szefowa MRPiPS, można się spodziewać, że online zostanie złożonych ok. jedna trzecia wszystkich wniosków.

Zobacz także: Uchodźcy dostaną 500 zł na dziecko? Minister: Tak, jeśli z nami zostaną

d1jnzea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jnzea