Trwa ładowanie...
d4ianbd
17-07-2014 19:30

Projekt KGHM głównym tematem dyskusji o możliwościach dla polskich firm w Chile

Projekt kopalni miedzi Sierra Gorda, którego udziałowcem jest KGHM, był głównym tematem czwartkowego seminarium nt. możliwości inwestycjach polskich firm w Chile.

d4ianbd
d4ianbd

Jak zadeklarował prezes KGHM Herbert Wirth pierwsze wydobycie ze złoża Sierra Gorda planowane jest jeszcze w lipcu. "Budowa jest zakończona. Jesteśmy na etapie rozruchu, ale przy tak dużej inwestycji jest to normalne" - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że liczy, iż w lipcu kopalnie opuści pierwsza partia wstępnie przetworzonej rudy (koncentratu).

KGHM ma 55 proc. udziałów w projekcie dzięki kupnie za 2,9 mld dol. kanadyjskich firmy wydobywczej Quadra FNX.

Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik podkreślał, że Sierra Gorda - największa polska inwestycja za granicą - to efekt dyskusji z 2009 r. nad nową strategią KGHM, która ostatecznie zakłada również "otwarcie drzwi na świat", czyli inwestowanie za granicą. To pewien symbol tego typu projektów, przykład zagranicznej ekspansji Polski - podkreślał, przypominając, że inne spółki z udziałem Skarbu Państwa - PKN Orlen czy Azoty - również inwestują w zagraniczne aktywa.

d4ianbd

Minister skarbu wspiera zarządy tych spółek, bo chce budować markę Polski na świecie - mówił Gawlik. Jak dodał, chodzi o to, by duża spółka, wchodząca do jakiegoś kraju, służyła jako "lokomotywa", "ciągnąc" za sobą inne polskie przedsiębiorstwa.

Chile to stabilna demokracja, regionalny lider i członek wpływowego sojuszu Pacyfiku - mówiła z kolei wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk. Jak dodała, współpraca związana z sektorem wydobywczym powinna ułatwić ekspansję innych branż: transportu, chemii, rolnictwa.

Ambasador Chile w Polsce Alfredo Garcia Castelblanco podkreślił z kolei, że strategicznym celem nowego rządu jest dywersyfikacja sektorów zagranicznych inwestycji. Dotychczas połowa z nich to sektor górniczy - podkreślił, dodając, że w Chile są surowce, stabilność polityczna i społeczna, dobra infrastruktura, wykształcona siła robocza.

Jak zauważyła ambasador Polski w Chile Aleksandra Piątkowska, co prawda w prowadzeniu biznesu przeszkadzają biurokracja, wyśrubowane normy, brak przestrzegania ochrony praw własności intelektualnej i przemysłowej, ale z drugiej strony jest państwem wiarygodnym i transparentnym.

d4ianbd

Według MSZ w 2013 r. polsko-chilijskie obroty handlowe wyniosły blisko 279 mln euro, w tym polski eksport wyniósł 73 mln euro.

Prezentując stan praw przy projekcie Sierra Gorda prezes KGHM podkreślał, że ta odkrywkowa kopalnia rozpoczyna produkcję w rekordowym czasie, zaledwie w 10 lat po rozpoczęciu badań i cztery lata po studium wykonalności. Zaznaczył, że spełnia wyśrubowane normy ochrony środowiska, np. w kwestii emisji pyłów; będą w niej pracować największe na świecie młyny kulowe oraz polskiej produkcji taśmociągi.

Wirth mówił też, że przez pierwszych pięć lat szacowany gotówkowy koszt produkcji to prawie dwa razy mniej niż w pozostałej części KGHM.

Sierra Gorda ma dostarczać ok. 42 proc. dzisiejszej produkcji KGHM, a projekt jest rozwojowy, m.in. dlatego że w bezpośrednim sąsiedztwie są dalsze bogate złoża.

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd