Projekt noweli ustawy dot. rejestracji koni w II czytaniu - bez poprawek

Posłowie nie wnieśli poprawek do projektu nowelizacji ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Projekt wdraża do polskiego prawa unijne przepisy dotyczące sposobu rejestracji koni.

09.03.2016 16:10

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu. Poseł sprawozdawca Jerzy Małecki (PiS) powiedział, że ustawa ta ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego rozporządzenia wykonawczego Komisji Europejskiej 2015/262. Rozporządzenie to określa zasady identyfikacji zwierząt koniowatych (koń, osioł, zebra).

Nowelizacja ma wprowadzić do krajowych przepisów tryb wydawania paszportów dla koni. W projekcie nowelizacji zaproponowano, aby dokumenty identyfikacyjne dla koniowatych mogły wydawać podmioty wpisane do wykazu prowadzonego przez ministra rolnictwa. Wykaz będzie dostępny na stronie internetowej resortu. W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia unijnego przez instytucję wydającą dokumenty identyfikacyjne, główny lekarz weterynarii będzie mógł wnioskować do ministra rolnictwa o wykreślenie tego podmiotu z wykazu.

Nowe przepisy upraszczają procedurę wydawania dokumentów identyfikacyjnych dla zwierząt koniowatych - wnioski o ich wydanie będzie można składać elektronicznie. Nie przewidziano natomiast możliwości składania przez internet wniosku o zarejestrowanie w rejestrze dokumentu identyfikacyjnego, wydanego w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie pozaunijnym.

Projekt przewiduje w przypadku padłych koni, których właściciele wystąpili do ARiMR o dofinansowanie kosztów związanych z transportem i utylizacją, możliwość wymiany informacji między Polskim Związkiem Hodowców Koni (podmiotem prowadzącym centralną bazę danych) a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W opinii resortu rolnictwa, rozwiązania wprowadzone do ustawy będą korzystne dla konsumentów, bo przyczynią się przede wszystkim do uszczelnienia systemu identyfikacji i rejestracji koniowatych, w tym do zwiększenia kontroli nad zwierzętami przeznaczonymi do uboju i konsumpcji przez ludzi.

Koszty związane z prowadzeniem, utrzymaniem i modernizacją centralnej bazy danych są dofinansowywane z budżetu państwa w formie dotacji celowej. Zadanie to jest realizowane przez Polski Związek Hodowców Koni. Resort rolnictwa proponuje utrzymanie dotychczasowych rozwiązań. Szacuje się, że wydatki na ten cel w 2016 r. wyniosą 141 tys. zł, a w latach 2016-2025 ponad 1,5 mln zł.

Nowe przepisy zwiększą obowiązki Inspekcji Weterynaryjnej, jednak resort nie przewiduje wzrostu kosztów działalności służby weterynaryjnej.

Planuje się, że projektowana ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Konieczne będzie również wydanie aktów wykonawczych do tej ustawy.

Głosowanie projektu odbędzie się w bloku głosowań.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)