Trwa ładowanie...
d3mqdtl

Projekt ustawy o pomostówkach w przyszłym tygodniu do konsultacji

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych w przyszłym tygodniu zostanie przesłany do konsultacji międzyresortowych - poinformowała minister pracy i polityki społecznej, Anna Kalata.
Share
Projekt ustawy o pomostówkach w przyszłym tygodniu do konsultacji
Źródło: WP.PL
d3mqdtl

_ Prace nad założeniami są praktycznie ukończone, kończymy szacować skutki finansowe. Myślę, że w przyszłym tygodniu prześlemy je do konsultacji i w kwietniu będziemy mieli gotowy projekt _ - powiedziała Kalata podczas piątkowej konferencji prasowej.

Wcześniej Kalata informowała PAP, że emerytury pomostowe będą wypłacane od początku przyszłego roku. Wg wyliczeń MPIPS mają one kosztować znacznie mniej niż 60 mld zł w ciągu 20 lat, jak szacował rząd.

Według wstępnych założeń na emeryturę pomostową będzie można przechodzić o 5-10 lat wcześniej, w zależności od charakteru wykonywanej pracy oraz ma ona wynosić nie mniej niż 90 proc. minimalnej emerytury.

d3mqdtl

Już pod koniec listopada Kalata mówiła, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w grudniu przygotuje założenia do ustawy o emeryturach pomostowych, która ma być mniej kosztowna niż projekt poselski szacowany na 60 mld zł w 20 lat.

Obecnie w Sejmie znajduje się poselski projekt, który znacząco powiększa listę zawodów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Rząd nie popiera nowelizacji ustawy poszerzającej krąg osób przechodzących na wcześniejsze emerytury.

d3mqdtl

Podziel się opinią

Share
d3mqdtl
d3mqdtl