Trwa ładowanie...
d1cfbhm
09-03-2017 17:00

Projekt ws. pomocy dla gospodarstw rezygnujących z hodowli świń przez ASF

Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, dzięki któremu będzie można udzielić pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw, polegającą na zaprzestaniu prowadzenia chowu lub hodowli świń na obszarach, gdzie wystąpił afrykański pomór świń (ASF).

d1cfbhm
d1cfbhm

Będzie to pomoc w postaci premii dla właścicieli gospodarstw o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 tys. euro. Przy ustalaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa, nie uwzględnia się świń - informuje w komunikacie resort rolnictwa.

Rolnik będzie mógł przeznaczyć pozyskane na środki na zmianę profilu produkcji. Planowane przez rolnika zmiany w gospodarstwie mają doprowadzić do wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa do co najmniej 10 tys. euro, przy czy wzrost ten musi wynieść co najmniej 20 proc. wyjściowej wartości wielkości ekonomicznej gospodarstwa.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dla rolników, którzy zdecydują się na zaprzestanie produkcji trzody chlewnej na terenach, gdzie wystąpił ASF, mogą być przeprowadzone odrębne nabory wniosków o przyznanie pomocy, odrębne kryteria wyboru czy ustalanie kolejności przysługiwania pomocy.

Rolnik, który otrzyma pomoc, będzie musiał zobowiązać się do niepodejmowania chowu i hodowli świń co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty premii. W razie niedotrzymania tego zobowiązania przewidziana jest sankcja karna.

Projekt rozporządzenia jest w trakcie konsultacji publicznych.

W Polsce wirus ASF pojawił się w połowie lutego 2014 r. W sumie w Polsce zanotowano 226 przypadki tej choroby u dzików i 23 ogniska u świń, ostatnie zostało stwierdzone pod koniec września 2016 r. Choroba ta wystąpiła w kilku powiatach na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

d1cfbhm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfbhm